Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Poziom oleju (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=3624)

JackHarrer 27.06.2009 17:49

Poziom oleju
 
Witam

Poziom oleju na całkowicie zimnym silniku jest u mnie 0,5cm powyzej minimum. Gdy rozgrzeje moto i odczekam 5 min to poziom oleju wzrasta nawet do powyzej max. Czy to jest normalne?

malikut 27.06.2009 19:02

w instrukcji jest napisane, że mierzymy po uprzednim rozgrzaniu silnika/skrzyni. U mnie na zimnym też jest poniżej minimum, po rozgrzaniu powinieneś miec pomiedzy min a max. Wątpie żebys miał jakiś zły olej więc żadna anomalia niewystepuje.
pzdr.

klanol 28.06.2009 10:37

aby uciąć wszelakie spakulacje, stwierdzam komisyjnie co ustalono:
dokonując wymiany oleum, wraz ze filtrem rzecz jasna, szanowna komisja opróżniła reaktor ze zużytego smarowidła. następnie, miarką dokładną właściwą wedle instrukcyji ilość odmierzono. założono filtrum i po uprzednim doprowadzeniu pierdopęda do pionu dokonano czynności zalania. po upływie 324,5 sekundy pomierzono poziom oleju, i znajdował się dokładnie na maks podziałki bagnetowej. od czasu tamtego sprawdzenia poziomu oleum dokonuję na zimnym silniku w odniesienu do stanu ustalonego przez ww komisję, określonego w przedmiotoy sposób.

JackHarrer 28.06.2009 12:05

Dzieki za pomoc chlopaki

Klanol wedlug Twojego sposobu, olej po rozgrzaniu bedzie sporo powyzej max a w instrukcji pisza zeby sprawdzac po uprzednim rozgrzaniu. Mnie zastanawia tylko czy to normalne ze zimego oleju jest ledwo min a rozgrzanego powyzej max? Oczywiscie rozgrzany olej zmniejsza swoja gestosc a zwieksza objetosc ale czy az o caly bagnet?? Powoli zastanawiam sie czy to moze nie problem z uszczelka pod glowica albo z sama glowica. Moto dziwnie zachowuje sie po rozgrzaiu silnika(zaczyna sie dusic(obroty sa nierowne) i wydawac dziwne dzwieki - takie cykanie)Pozdrawiam

klanol 28.06.2009 15:47

właśnie w związku z tym zimnym/ciepłym silnikiem została obrana powyższa metoda pomiaru. pamiętaj aby pomiaru dokonywać w pozycji pionowej. rózne ludziska mają patenty ale ja obrałem taki i zawsze na zimnym sprawdzam w odniesieniu do zalania wymaganą ilością po wymianie

puntek 29.06.2009 08:58

no to lamerskie pytanie
wkręcać
czy nie wkręcać przy mierzeniu ???
początkowo nie wkręcałem, potem ktoś powiedział że wkręcać i teraz wkręcam - a jak powinno być zgodnie ze sztuką ?

Różnaca w poziomach przy wkręceniu i włożeniu to jakieś 0,2 l oleju...

chomik 29.06.2009 09:15

Tak na zdrowy rozum, to chyba powinno się na rozgrzanym, bo olej zwiększa objętość, więc jak się na zimnym zaleje do połowy podziałki na rozgrzanym będzie go po prostu za dużo, co jest szkodliwe. Więc ja sprawdzam po rozgrzaniu :D ale bez przesady-popyrkam do wyrównania obrotów.
Oczywiście bagnetu nie wkręcam.... :D

klanol 29.06.2009 09:29

właśnie aby się nie zastanawiać przyjałem swoją metodę pomiaru:
odmierzona ilość oleju, zalanie na zimo i sprawdzenie przy zakręconym korku na zimno. oczywiście jeżeli ktoś chce np na ciepłym i nie wkręcając korka to jego brocha. najważniejsze aby zacząć porównanie mając pewność, że ilość oleju jest właściwa. wtedy metoda nie będzie miała znaczenia, ważne aby wykonywać ją w tych samych warunkach i tym samym sposobem.
dla mnie to wygoda - przed jazdą moto do pionu, wykręcam korek patrzam i sruuuu dzida

samul 29.06.2009 14:43

W instrukcji (do sciagniecia z forum) stoi jak byk:

rozgrzac silnik 5 minut, zgasic, wykrecic korek, wytrzec bagnet, utrzymujac moto w pionie wetknac korek z bagnetem _nie_wkrecajac_, oblukac poziom oleum, ktory powinien byc pomiedzy min i max*, uzupelnic ewentualnie, wkrecic korek i jezdzic!

*czyli sie sytuowac od dolnej do gornej granicy stanow srednich :D

yakuzsa 18.03.2010 18:20

witam
mam takie pytanie dotyczace stanu poziomu oleju. zmnienilem na full syntetyk motul 10w40 300v :at::D.Przy wymianie zminilem rowniez filtr, wszystko elegancko, wlalem odmierzona ilosc czyli 2.6 l .Sek w tym ze po skonczonej jezdzie przy pomiarze na niewkreconym korku, na rownym podlozu oleju na miarce jest ok 3-5 mm ponad stan.I moje pytanie brzmi czy jezeli jestem pewien ze wlalem odp.ilosc oleju to olej syntet. pod wplywem tem az tak sie rozrzedza ze jest go ponad stan? czy powinienem sprawe oleac i jedzic czy troszke tego oleum wyssac ?czy jest jeszce jakas inna opcja?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.