Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   CRF 1000 L (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=170)
-   -   Rozbita Crf 1000l ): (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=31822)

Birtka 04.05.2018 23:49

Rozbita Crf 1000l ):
 
1 Załącznik(ów)
Witam! W dniu dziesiejszym przeżyłem pierwszy wypadek motocyklowy. Facet wymusił mi pierwszeństwo na zielonym świetle i udeżyłem przodem w tylną część boku samochodu. Nic mi nie jest ale Crfka dostała po dupie. Do wymiany są dwa Handbary. Klosz lampy, set lewy pasażera, gmole, uszkodzone lusterko. Wyrwało kufed centralny Givi i uszkodziło mocowanie czyli płytę. Ale najgorsze jest to ze przednie zawieszenie dostało bo moto zaciąga na prawo. Mam nadzieję że rama jest ok. Czy ktoś ma doświadczenia z nowym moto wziętym w leasing jak to będzie jesli bedzie całka???? Mam nadzieje ze nie.

nabrU 05.05.2018 00:12

Wyrazy współczucia kolego. Nic nie napisałeś czy Ty jesteś cały... bo to najwazniejsze...
Niestety nie pomogę w sprawie ubezpieczenia i leasingu, bo nie znam teraźniejszych realiów w PL.

Birtka 05.05.2018 00:17

Siemasz jestem cały. Facet wymusił mi pierszeństwo. Na skrzyzowaniu wyjechał mi prostopadle. Udeżyłem przodem w bok auta i na wysokosci wlewu do baku. przeleciałem Przez kierownice obok tylu auta. Cudem nie udezylem w karoserie. Wszystko ze mną ok tylko mam troche stluczen

Neo 05.05.2018 00:22

Najważniejsze żeś cały, a co do potencjalnych kosztów, to na szybko znalazłem takie coś:

(...)Stwierdzenie szkody całkowitej oznacza formalną utratę przedmiotu leasingu, wobec czego zgodnie z prawem umowa wygasa. Niesie to za sobą pewne konsekwencje dla leasingobiorcy, który może na tym stracić, lub zyskać. Wygaśnięcie umowy leasingu oznacza, że leasingodawca może zażądać od użytkownika spłaty przyszłych należności wynikających z umowy.

Teoretyczne suma kwot osiągniętych z zapłaconych już rat, sprzedaży wraku i odszkodowania może przewyższyć pozostałą do zapłaty kwotę powiększoną o koszt zamknięcia umowy przed czasem, a leasingobiorca otrzyma z tego tytułu zwrot pieniędzy, który np. może przeznaczyć na leasing kolejnego samochodu.

Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko, znacznie częściej leasingobiorca musi pokryć z własnych środków różnicę powstałą przez fakt, że ubezpieczenie nie pokrywa niezapłaconych zobowiązań leasingowych.(...)

Więcej: http://moto.pl/MotoPL/7,88389,230129...ngowanego.html

Też tutaj:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-u...u-konsekwencje

nabrU 05.05.2018 00:30

Co do oceny uszkodzeń, poniższy link może się przydać:

https://www.bike-parts-honda.pl/hond...RICA-TWIN/2017

Wybierz tylko jaki masz model i patrz po częściach. Np nie ma czegoś takiego jak klosz lampy. Jest cała kompletna lampa, która kosztuje 2700zł....

motif 05.05.2018 01:05

a jak szybko jechałeś że hamulce zawiodły? :)

można próbować jeszcze wheelie w ostatniej chwili i przeskoczyć gada ;)

najważniejsze żeś cały.

Birtka 05.05.2018 01:30

Ruszyłem na zielonym świetle. Miałem max 50 km/h. Wyjechał mi pod sam nos. Nie byłem w stanie nic zrobic

radiolog 05.05.2018 07:36

Jak nie z Twojek winy to ubezpieczyciel sprawcy ma pokryć wszelkie koszty szkody, łącznie z kaskiem, ciuchami i akcesoriami. Wezwales policję na miejsce?

Marcin3City 05.05.2018 08:08

Jest też opcja na pojazd zastępczy, koszty ponosi sprawca.

Mhv 05.05.2018 08:18

Badałeś się? Koniecznie! to zrób po takim locie. Niektóre rzeczy wychodzą dopiero po czasie. Motocykl to druga sprawa..
Poszukaj wątku o wypadkach, był na forum:
http://africatwin.com.pl/showthread....hlight=wypadek

Afro_BAU 05.05.2018 08:49

Są takie firmy wysyzkacze odszkodowań. Wyrywają za wszystko. Sprawa nr 1 to od razu krzyczeć że boli, zwymiotować i niech karetka Cię zabierze. + Parę tysięcy do odszkodowania. Niestety przez takie działania właśnie rosną ceny odszkodowań. A przy nowym motocyklu raczej całki nie powinno być.

voxan69 05.05.2018 09:10

Podstawa to policja na miejscu zdarzenia i badanie stanu trzezwosci. Zadnego oswidczenia na gebe. Jezeli nie masz obrazen to jest juz dobrze. Reszta to szczegoly. Zobacz czy lagi sa proste ale patrzac na uszkodzenia to prawdopodobnie przekrecily sie w polkach.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

motomax 05.05.2018 09:36

Chłopie ciesz sie że możesz pisać na forum,miałeś dużo szczęścia.. Motocykl to rzecz nabyta i mało ważna..

A jeśli ściaga pewnie w półkach sie przestawiło,choc jeżeli było mocne uderzenie w koło mogło sie uszkodzić kilka elementów.
do sprawdzenia
Koło
tarcze
oś koła
lagi
półka dolna górna
sztyca
no i najgorsze rama.

Należy pamiętac że w dzisiejszych motocyklach zawieszenie jest mocniejsze niż rama,często lagi są minimalnie wygięte a rama jest poważnie uszkodzona.

Sprawdz okolice główki ramy,czy przy spawach nie odszczypał,zmarszczył się lakier jeżeli tak znaczy to że rama pochłoneła uderzenie i jest duże prawdopodobieństwo że uległa deformacji.
Motocykl do gruntownego sprawdzenia,wiele rzeczy może wyjść po rozebraniu dopiero.

Wilk96 05.05.2018 10:04

Tak jak piszą przedmówcy, najważniejsze ze Ty jesteś cały. Z leasingu korzystam w zasadzie całe życie zawodowe i miałem kilka sytuacji związanych z szkodą komunikacyjną. Zapamiętaj jedno, firma leasingowa nie będzie Twoim sojusznikiem ani partnerem. Ich cel w przypadku kiedy będzie szkoda całkowita to odzyskanie pieniędzy które wyłożyli na zakup motocykla. Jeżeli wysokość Twoich zobowiązań w stosunku do firmy jest wyższa niż odszkodowanie które otrzymają wówczas jeszcze będziesz musiał im dopłacić. Na Twoim miejscu skorzystał bym koniecznie z firmy która zajmuje się zawodowo odzyskiwaniem ubezpieczeń aby oni reprezentowali Cię i walczyli o jak najlepsze rozwiązanie. Uszkodzenia motocykla to jedno ale są również pieniądze do wyciągnięcia z OC sprawcy za Twoje mienie tzn kask, odzież oraz ewentualna utrata zdrowia. Wydaje mi się ze szkoda całkowita byłaby najmniej korzystnym rozwiązaniem.

Birtka 05.05.2018 11:17

Dzięki za słowa otuchy. Jasna sprawa zdrowy jestem to najważniejsze. Mam nadzieje, że całki nie będzie.

motif 05.05.2018 11:48

mam nadzieję, że afryka uszkodziła dobrze tego cymbała auto przynajmniej.

luk2asz 05.05.2018 12:22

Jeżeli będziesz miał całkę, a to jest cakiem realne przy uszkodzeniach jakie piszesz, to umowa leasingowa powinna być zamknięta z dniem szkody. Zamknięcie umowy wiąże się ze spłatą pozostałych zobowiązań wynkiających z umowy. I jest to normalne. Firma leasingowa zapłaciła za motocykl sprzedawcy więc naturalną sprawą jest, że musi odzyskać swoje pieniądze. Obowiązkiem każdego leasingobiorcy jest ubezpieczenie motocykla. Zakładamy, że wina nie jest Twoja więc masz szkodę z OC sprawcy. Jeżeli wysokośc odszkodowania nie pokryje zobowiązań do leasingu, niestety musisz dopłacić . Jeżeli pokryje , to pozostałą część dostajesz do ręki. Jeżeli miałeś dodatkowe ubezpiecznie straty finansowej to będziesz spokojny i trochę odzyskasz.
Wszystko też zależy od tego jakie miałeś warunki leasingu , tzn. jaką wpłatę własną miałeś. Jeżli dużą np 40 % wpłaty to spokojnie możesz spać. Masz już mniej kapitału do spłaty, więc ze szkody pozostały kapitał będziesz miał spłacony ze szkody i powino zostać . Ale nie na nowy motocykl :-(

Birtka 05.05.2018 12:28

Mam przeczucie że rama jest ok. Wracalem nim wczoraj i generalnie jechał normalnie, jedynie jak póścilpuściłem kiere to delikatnie zciągał. koło jest ok, felga ok. Mam nadzieje że rama bedzie ok i mi go poskładać do dupy. wrzuce wiecej zdjec.

Birtka 05.05.2018 12:41

1 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał motif (Post 581190)
mam nadzieję, że afryka uszkodziła dobrze tego cymbała auto przynajmniej.

Haha masz zdjecie.

motif 05.05.2018 12:43

spróbuj tej procedury prostowania lag:
https://www.youtube.com/watch?v=RXETkZQ62qU&t=6s

może pomoże.

luk2asz 05.05.2018 15:14

O jakich samonaprawch wy mówiecie. Gościu ma szkodę z oc, jezeli nie ma całki, to robi wszystko na nowych częściach w ASO. Jeżeli nawet będzie całka to niektóre firmy leasingowe wyrażąją zgodę na naprawę , to oczywiście kosztuje ale się nieraz opłaca. Szkoda całkowita w motocyklu to bardzo prosta sprawa.

Birtka 05.05.2018 17:54

6 Załącznik(ów)
Wstępnie rozmawiałem z paroma osobami które siedzą w temacie odszkodowań i wychodzi na to że jeśli moto ma 8 miesięcy i mniej niż 13 tysięcy km przebiegu. To odszkodowanie w przypadku szkody całkowitej liczy się 100 procent od wartości nowego moto. Czy tak jest to się okaże. Ja zrobilem wplate wlasną wysokości 20 tysiecy zł i spłaciłem juz 8 rat po 1230 zl czyli jakieś 30 tysiecy. Wiec myślę ze gdyby była całka to mi zwrócą jeszcze kasę. Ale Mam nadzieje że w taki czy inny sposob skończy się to dla mnie dobrze.

jorge 05.05.2018 21:57

http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=3508

Zacznij od tego wątku.

Jak masz ramę skoszona - całka. Nic nie zrobisz.

Jac 05.05.2018 22:29

Dlaczego tak uważasz, Jorge?
Całka, to szkoda przewyższająca określony % wartości pojazdu, tak duży, że wg ZU nie opłaca się tego z racjonalnych powodów naprawiać. Czyli np 70% (często) wartości pojazdu.
Jeśli moto (AT) jest nowe, to te 70% oznacza 35-40kPLN. Czy ew. nowa rama, wraz z kosztem roboty związanej z przykręceniem wszystkich części moto kosztuje tyle? Może się mylę, a może niekoniecznie?
Podsumowując, trochę gdybamy bez sensu. Trzeba pomierzyć ramę, policzyć ew koszty i wtedy podumać, co dalej. Póki co, to są rozważania mocno teoretyczne.
J.

nabrU 05.05.2018 23:21

1 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał Jac (Post 581223)
Jeśli moto (AT) jest nowe, to te 70% oznacza 35-40kPLN. Czy ew. nowa rama, wraz z kosztem roboty związanej z przykręceniem wszystkich części moto kosztuje tyle? Może się mylę, a może niekoniecznie?

Rama tania nie jest. ASO też za darmo nie robi...

jorge 05.05.2018 23:26

Cytat:

Napisał Jac (Post 581223)
Dlaczego tak uważasz, Jorge?
Całka, to szkoda przewyższająca określony % wartości pojazdu, tak duży, że wg ZU nie opłaca się tego z racjonalnych powodów naprawiać. Czyli np 70% (często) wartości pojazdu.
Jeśli moto (AT) jest nowe, to te 70% oznacza 35-40kPLN. Czy ew. nowa rama, wraz z kosztem roboty związanej z przykręceniem wszystkich części moto kosztuje tyle? Może się mylę, a może niekoniecznie?
Podsumowując, trochę gdybamy bez sensu. Trzeba pomierzyć ramę, policzyć ew koszty i wtedy podumać, co dalej. Póki co, to są rozważania mocno teoretyczne.
J.

Podsumowanie masz poniżej. 30 tys rama. ASO / warsztat 5-7 , lagi + etc = całka. Dolicz ciuchy i inne starty. Napisane - „jeśli”. Jak Ok - nie ma tematu. Ja wolałbym wymianę.

Jac 05.05.2018 23:47

Nie wiedziałem, że 60% wartości moto (NAT) to rama. Przynajmniej jeśli chodzi o części kupowane osobno.
No cóż, w takim przypadku wypada dać ‚na mszę’, za zdrowie kierownika oraz w intencji braku sfatygowanej ramy.
J.

LuckyStrike 06.05.2018 21:19

Miałeś wykupiony GAP?

Birtka 06.05.2018 21:48

Niestety ale nie.

calgon 07.05.2018 14:19

Jestem ciekaw jak ta historia się zakończy od strony finansowej bo bohater cały i to najważniejsze.

colles 07.05.2018 15:11

Z własnego doświadczenia wiem , że firmy ubezpieczeniowe zaniżają wypłaty odszkodowań. Jeśli dojdzie do szkody całkowitej poproś o wycenę szkody z AC. W moim przypadku była o 30% wyższa niż z OC sprawcy. Potem regresem przerzucasz na sprawcę dzięki czemu nie tracisz zniżek. Ważne , że tobie się nic nie stało. Powodzenia

Birtka 07.05.2018 15:36

Spoko. Będę informował co i jak na bieżąco. Na ten moment dziś moto pojechało do serwisu Hondy i czeka na rzeczoznawcę. Mechanik główny stwierdził, że będą wszystko sprawdzać szczególowo i wszystko będę miał nowe nawet delikatnie przerysowane elementy. Ciuchy kask kufer wszystko zgłoszone.

panzer0873 07.05.2018 23:27

Honda sobie poradzi całki nie będzie bo z OC można przekroczyć 100% wartości pojazdu

Birtka 09.05.2018 10:06

Mam dylemat czy robić naprawę gotówkową czy bez gotówkową motocykla?

radiolog 09.05.2018 10:17

Jak chcesz zarobic to możesz próbować gotówkowo, jak chcesz oddać rozbity, a odebrać nowy to bezgotówkowo, ja zawsze robię bezgotówkowo, bo nie mam zdrowia do użerania sie że wszystkimi

Birtka 09.05.2018 10:37

Zastanawiam się czy nie wziąść Kasy jakby była dobra i naprawiłbym tylko to co konieczne i wystawił bym na ogloszeniu Afrykę jako cesję lizing. Ale pytanie czy ktoś chcialby przejąć lizing z 33 tysiacami do spłaty i nie do końca naprawianym motocyklem

radiolog 09.05.2018 10:54

Ale, że co, że beee, bo powypadkowa? Akurat w motocyklach to nie ma znaczenia jak wykonana w aso i zgodnie z technologią. W dodatku naprawa motocykla to wymiana czesci, bo nic tu sie nie klepie. No chyba że krecisz nosem, bo przy sprzedaży nie będziesz mógł nspisać bezwypadkowa. Co innego jak chcesz naprawić tanim kosztem, to wtedy ktoś kupi minę.

Wilk96 09.05.2018 11:38

a co na to leasing ? przecież nie ma innej opcji naprawy niż bezgotówkowo w serwisie.
Oni są właścicielem motocykla i ich nie interesują półśrodki tylko odtworzenie motocykla do stanu sprzed wypadku. Wykupić z leasingu też nie możesz wcześniej niż przed upływem 24 miesięcy, tzn możesz ale po wartości rynkowej nie pomniejszonej o dotychczasowe wpłaty.

tommi 09.05.2018 11:45

Jest opcja naprawy gotówkowej pojazdu będącego w leasingu. Mogą tylko nie zaakceptować Twojego warsztatu (przeważnie wystarcza, że ma stronę www, adres @ i jest VAtowcem) i dochodzą dodatkowe koszty - opłata za zgodę na taką naprawę (kilka stówek przeważnie) i zdaję się, że oddajesz leasingodawcy 100% albo 50% VAT z FV.

Wilk96 09.05.2018 12:01

To tego nie wiedziałem, generalnie leasing to jest zło, po ostatnich swoich przejściach z leasingiem (odnośnie wyjazdu motocyklem do Azji) wiem że już nigdy nie będę finansował motocykla w ten sposób. Wolę parę stówek więcej zapłacić za odsetki i sfinansować kredytem.

jorge 09.05.2018 14:22

Cytat:

Napisał Wilk96 (Post 581620)
To tego nie wiedziałem, generalnie leasing to jest zło, po ostatnich swoich przejściach z leasingiem (odnośnie wyjazdu motocyklem do Azji) wiem że już nigdy nie będę finansował motocykla w ten sposób. Wolę parę stówek więcej zapłacić za odsetki i sfinansować kredytem.

Pod warunkiem zakupu kredytem na dowolny cel - nie na pojazd.

Wilk96 09.05.2018 23:01

Cytat:

Napisał jorge (Post 581634)
Pod warunkiem zakupu kredytem na dowolny cel - nie na pojazd.

Dokładnie właśnie o tym mówię.

motif 09.05.2018 23:27

Cytat:

Napisał jorge (Post 581634)
Pod warunkiem zakupu kredytem na dowolny cel - nie na pojazd.

a niby dlaczego nie? jak dotad najlepsze kredyty miałem na samochody i motocykle np 0%, bez opłat bankowych, promocyjne AC itp. Wszystko zależy od warunków.

panzer0873 10.05.2018 00:55

a nie jest tak ze musisz naprawić motocykl w serwisie bo inaczej stracisz gwarancje itd

motif 10.05.2018 08:23

Cytat:

Napisał panzer0873 (Post 581696)
a nie jest tak ze musisz naprawić motocykl w serwisie bo inaczej stracisz gwarancje itd

według prawa nie ma takiego obowiązku ale w praktyce różnie bywa.
Nie jest to jednak problem bo serwisy są bardzo rzadkie, np w moim VW
co 30 tys km co jest dla mnie akurat co 2-3 lata.

colles 10.05.2018 10:37

Cytat:

Napisał motif (Post 581693)
a niby dlaczego nie? jak dotad najlepsze kredyty miałem na samochody i motocykle np 0%, bez opłat bankowych, promocyjne AC itp. Wszystko zależy od warunków.

Chodzi o to żeby nie było cesji wbitej w dowód, właścicielem nie może być bank a jedynie osoba kupująca.

motif 10.05.2018 12:05

Cytat:

Napisał colles (Post 581736)
Chodzi o to żeby nie było cesji wbitej w dowód, właścicielem nie może być bank a jedynie osoba kupująca.

ok, ale nie zawsze wbijaja, przy VW nie wbijali a przy KTM wysłalem tylko bankowi karte pojazdu w zastaw na rok i tyle.

Birtka 22.05.2018 10:59

Mała aktualuzacja.
Siemka! Afryka dalej stoi nie ruszona, ale jest już po oględzinach rzeczoznawcy, sporządzony został kosztorys i zaakceptowany przez Pzu. Według mechanika moto nie odniosło poważnych uszkodzeń. Ale mają ją jeszcze rozbierać i sprawdzać ramę i ewentualnie zgłaszać kolejne usterki. Ze spraw irytujących jest to, że Pzu wysłało na zły adres informację z prośbą o notatkę z wypadku do Policji. i Wszystko się nie potrzebnie przeciągneło o jakiś tydzień albo lepiej. Zobaczymy co dalej.

furman 22.05.2018 11:12

Trzeba samemu podejść na Policję i odebrać notatkę. Koszt: całe 17zł. Dostarczyć ubezpieczycielowi i jest znacznie szybciej.

Birtka 22.05.2018 11:22

Nie wiedziałem. Ale w dniu wypadku gdy od razu chciałem wziąć notatkę Policji to Pan policjant powiedział, że nie może dać bo jest ochrona danych osobowych i o wydanie notatki może wnioskować tylko Ubezpieczalnia. Kolejna sprawa jaka mnie zirytowała to samochod zastępczy ktory wziolem na koszt oc sprawcy. Muszę pokryć koszt podatku vat za wynajęty samochoď.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.