Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Wszystko dla Afryki (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Honda crf 1100 automat zalecany olej/stosowany ? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=45513)

Sławek1000 07.02.2024 17:08

Honda crf 1100 automat zalecany olej/stosowany ?
 
Witam ja z pytaniem honda crf 1100 automat zalecany olej Hondy to 10w30 i dwa filtry ? gdzie kupujecie taki olej stricte Hondy ? ( wiem że mozna w serwisie ) i dwa czy to jest poł syntetic ? dlaczego ? Sorry że może głowe zawracam ale to pomimo wieku mój pierwszy automat i wolał bym czegos nie spier****

sebol 07.02.2024 20:55

Zobacz tutaj https://bikepart.pl/pl/

Sławek1000 11.02.2024 21:03

Dzięki super stronka . Cały czas mnie prześladuje pytanie czemu pół syntetic

nabrU 11.02.2024 21:06

Bo na takim najlepiej działa DCT...

Ivan 12.02.2024 10:37

Wg producenta olej ma być klasy API SG lub wyższej, SAE 10W30, JASO T 903 MA.

Nie ma nic powiedziane że ma być to półsyntetyk.

Sławek1000 12.02.2024 23:20

OK ale ten oryginalny Hondowski to pół syntetyk ? czy się mylę ?

Dopytuję bo chcę zmienić kupiłem używke 2022 rok i maił wymiaę w serwisie na 1000 km i wpisane że następna na 12 tyś co wydaje mi się chore a że ma 7500 km to chcę przed sezonem wymienić.

Melon 13.02.2024 09:02

Kup w intercarsie ten olej https://allegro.pl/oferta/fuchs-silk...yABEgJyZ_D_BwE. Wymień i ciesz się z motora.

hak71 17.02.2024 01:05

Cytat:

Napisał Sławek1000 (Post 845391)
OK ale ten oryginalny Hondowski to pół syntetyk ? czy się mylę ?

Dopytuję bo chcę zmienić kupiłem używke 2022 rok i maił wymiaę w serwisie na 1000 km i wpisane że następna na 12 tyś co wydaje mi się chore a że ma 7500 km to chcę przed sezonem wymienić.


Ja wymieniam tylko na ten oryginalny .
Na opakowaniu napisane jest że to syntetyk no chyba że ktoś ma inną teorię co do tego oleju.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...b6c4f1b6f8.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...33096a3c9a.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Majster 17.02.2024 02:56

Nie wiem czy coś się zmieniło ale jeszcze kilka lat temu w PL olej miał na etykiecie napis "100% syntetyczny". Ten sam olej w DE nie mógł mieć tego napisu i widniało tylko "Syntetyczna technologia". U nas przepisy dopuszczały sprzedaż oleju wykonanego w określonej technologii jako syntetyk (choć tak naprawdę wcale nim nie był) a za Odrą aby na etykiecie było napisane, że olej jest syntetyczny to on musiał takim być w 100%. Klient nieświadomy to klient zadowolony.

Sławek1000 17.02.2024 23:32

No właśnie dlatego powstało moje pytanie na bańkach jest napisane " Synthetic Technology " a w opisie na aledrogo jest napisane " Olej półsyntetyczny Honda " Ale " Majster " chyba wszystko wyjasnił ;)

Melon 17.02.2024 23:38

U nas albo w technologi znaczy na bazie itd ,lub dalej syntetyk bez nazw wspomagających.

Jarczoq 18.02.2024 22:35

Baza bardzo często jest ... mineralna - z ropy. 100%, to PAO (VI grupa). Jeśli mamy do czynienia z opisem "technologia syntetyczna" itp., znaczy to tyle, co półsyntetyk. Obecnie syntetyki oparte są na estrach, które bardziej sprawdzają się w wyczynie niż na dłuższą metę, dlatego do cywilnych pojazdów lepsze są półsyntetyki. Jedyny syntetyk, który znam (i stosuję), który zachowuje swoje parametry w całym interwale, to Royal Purple. Reszcie daleko do niego. Co do wspomnianego 10W30, to nie jest to zalecenie, tylko wymagane minimum. Do swojej leję 20W50 RP, a do CRF (z DCT włącznie) 10W40 hondowski (jak klient upiera się, że tylko ori) lub 15W50 Penrite i jest zdecydowana poprawa w stosunku do W30. Olej hondowski jest blendowany w Benelux-ie i nie jest produktem hi-tech. Oprócz wymienionych warto polecić też BellRay-a. Na koniec : jakość wychodzi jak jest ciężko, czyli teren i gorąc.

Mikael 16.04.2024 14:16

Też badałem temat. To jest półsyntetyk. Mial być "Motulem" bo taki stosuje się w Brazylii. Z tego co mi wiadomo, sporo używa Repsol HMEOC 10w30 ale klasy MA2. Inaczej działa na sprzẹgło. Ale Honda nawet do Blejda wskazuje klasẹ MA.

Jarczoq 21.04.2024 22:27

JASO MA znaczy tyle, co olej bez modyfikatorów tarcia ze względu na sprzęgło + dodatki EP ze względu na przekładnię. To oczywiście wymóg przy smarowaniu współdzielonym. Reszta, jak fizyka - nie zmienna.

Mikael 30.04.2024 13:32

No właśnie. Więc chyba chodzi o koszty. Bo spora różnica w cenie by musiala być gdyby Honda proponowała pełny syntetyk.
Więc tylko małe I filozoficzne pytanie. Czy jest sens lać Repsol HMEOC i czy warto....

Jarczoq 08.05.2024 21:53

Czy semi, czy full ma mniejsze znaczenie. Istotny jest producent. Znam serwis autoryzowany, który leje do CRF hondowski 10W40 (10W30 w ogóle nie używają) i klienci zauważyli, że maszyna pracuje lepiej - silnik ciszej, a skrzynia płynniej. Ja jedną CRF zalałem 15W50 z Penrite i właściciel po powrocie z Bałkanów stwierdził, że maszyna mniej się grzała i silnik był bardziej elastyczny.

mdxmd 08.05.2024 22:33

nie stosuję 10W30, w DCT 5W40 (motul 71000) a bez DCT 10W40 (też 7100)
aktualnie prawie 140.000km oleju nie ubywa nic. Motocykl od nowości był zalewany Motulem już po pierwszym 1000km. Jeżeli ktoś się martwi czy lepszy ten olej czy inny producent to mogę tylko dodać od siebie, że ten silnik jest pancerny i nie sądzę aby dylematy olejowe miały większy wpływ na jego żywotność. Nie mniej jednak silnik pracuje ciszej na oleju z grupy 40 niż jak to zaleca producent W30 różnica szczególnie jest słyszalna gdy temp. jest pow. 100st.C np. ciągle pracują wentylatory.

tolerancje pasowania elementów silnika w CRF są bardzo małe i raczej nie stosowałbym oleju z grupy W50.

Melon 09.05.2024 21:52

Nie żebym się czepiał bez żadnych badań to mogę powiedzieć, że camele są lepsze od marlboro bo mi smakują. ;)
Gość ciekawie ocenia degradację oleju po konkretnym przebiegu w swoim laboratorium.


https://www.youtube.com/watch?v=bCSF...kierowc%C3%B3w

Jarczoq 15.05.2024 23:20

mdxmd, a czemuż to nie zastosowałbyś W50 ? Pasowania są typowe dla silników ZI chłodzonych cieczą.

mdxmd 18.05.2024 00:03

Cytat:

Napisał Jarczoq (Post 853013)
mdxmd, a czemuż to nie zastosowałbyś W50 ? Pasowania są typowe dla silników ZI chłodzonych cieczą.

średnio lepkość w 100st. dla

W30 to 11
W40 to 14,4
W50 to 18

pomiędzy W30 a W50 jest ponad 60% różnicy i myślę, że to przegięcie będzie. Może bym się zastanawiał na tym olejem gdyby motocykl był ekstremalnie użytkowany w terenie ale drogowo nie widzę sensu takiego zapasu lepkości. Wyższa lepkość to także mniejsza płynność oleju większe opory i wyższa temperatura tam gdzie prędkość elementów rozdzielonych olejem jest najwyższa. Dlaczego Honda zaleca W30 a nie W40 tak sobie myślę, że podobnie jak wszyscy producenci goni za oporami, mniejszym zużyciem paliwa, ekologia liczona na 10 miejsc po przecinku,

Wyobraźcie sobie, że np. BMW w wodniakach zaleca do dyfra olej który ma niższą lepkość niż do samego silnika dziwne? a zawsze było na odwrotnie więc co się zmieniło .... nic, teraz najważniejsza jest ekologia a resztę mają w d... nawet fakt iż takie podzespoły będą pracować krócej.

to takie moje subiektywne przemyślenia.

Jarczoq 18.05.2024 08:45

Jak sam wspominasz - krótszy żywot, czyli gorsze smarowanie. Co do wyższej temperatury pracy, to mylisz się. Lepsze smarowanie obniża tą temperaturę, co łatwo zaobserwować po czasie dochodzenia do temp. roboczej. Sam fakt, że cięższy olej lepiej utrzymuje się na wałkach/w głowicy powoduje jego lepszą przydatność. Po za tym, trudno mi dyskutować, jeśli brakuje wiedzy i praktyki. W ogóle dziwne dla mnie jest, że ludzie wiedząc, że producenci w celu nabicia kabzy robią ich w ...uja, i nic z tym nie robią.

mdxmd 20.05.2024 10:04

Cytat:

Napisał Jarczoq (Post 853231)
Jak sam wspominasz - krótszy żywot, czyli gorsze smarowanie. Co do wyższej temperatury pracy, to mylisz się. Lepsze smarowanie obniża tą temperaturę, co łatwo zaobserwować po czasie dochodzenia do temp. roboczej. Sam fakt, że cięższy olej lepiej utrzymuje się na wałkach/w głowicy powoduje jego lepszą przydatność. Po za tym, trudno mi dyskutować, jeśli brakuje wiedzy i praktyki. W ogóle dziwne dla mnie jest, że ludzie wiedząc, że producenci w celu nabicia kabzy robią ich w ...uja, i nic z tym nie robią.

wyższa lepkość wcale nie oznacza lepszego smarowania a większy opór wewnętrzny cieczy to także gorsze smarowanie, wszystko zależy w jakich warunkach pracują elementy, znane mi są przypadki zatarcia silników np. motocykli YZFR6 a także CBR900 przy stosowaniu oleju z grupy W60. Przy zbyt dużej wartości lepkości oraz wysokich obrotach silnika dochodzi do zerwania filmu olejowego.

Inny problem to sprzęgło, które gorzej rozłącza napęd przy oleju o wyższej niż zalecana lepkości, co skutkuje trudniejszą zmianą biegów nie dotyczy to każdego przypadku ale czasem zmiana z W40 na W50 skutkowała pogorszeniem pracy skrzyni biegów.

Jarczoq 21.05.2024 07:36

Do zatarcia mogło dojść np. z powodu pienienia się oleju przy wysokich obrotach, co jest zależne od jakości/producenta, jak również z powodu zbyt długiego napełniania układu w czasie rozruchu. Co do "zaleceń", to już pisałem, że są to wartości dopuszczalne minimalne. Oczywiście zawsze uwzględniające temperatury zewnętrzne. I na koniec : zbyt ciężkobieżny olej nie pogarsza pracy skrzyni, tylko co najwyżej sprzęgła. Należy pamiętać, że oleje 4T, to kompromis.
P.S.
Dla sprzętów przygotowywanych do wypraw afrykańskich stoi u mnie na półce Penrite 25W70 (oczywiście minerał), który znakomicie się sprawdził zarówno w XRV jak i w XT.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.