Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Rekuperator (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33595)

emillioo 15.11.2018 21:38

Rekuperator
 
Drodzy koledzy, może przerabialiście u siebie albo znacie kogoś kto ma zastosowany w domu rekuperator. Czy jest sens pchać się w koszty z tym ustrojstwem?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

Navaja 15.11.2018 21:45

Użyj proszę wyszukiwarki. Jest trochę o tym na forum.
Powodzenia.

emillioo 15.11.2018 22:31

Dzięki za podpowiedź.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

Kazmir 15.11.2018 22:51

Ostatnio czytam, czytam.....też jestem zainteresowany. Kumpel ma i jest to super rozwiązanie. Zastanawiam się, czy nie zbudować samemu? Na etapie budowy domu sprawa prosta, gorzej to zastosować do gotowego domu:(

emillioo 15.11.2018 23:09

No właśnie jestem na etapie projektu domu parterowego i jak narazie rozeznaje się w temacie. Korzyści jest podobno wiele, a czy kumpel je dostrzega?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

bukowski 15.11.2018 23:15

Ja mam i dostrzegam.
Ogrzewanie elektryczne 140m2 parterówki (zwykłe grzejniki 500w + podłogówka w kuchni i łazience) kosztuje w sezonie 600 zł/miesiąc. W domu raczej ciepło (siedze teraz w gaciach i T-shircie).

Plus zalety wentylacji mechanicznej - mało kurzu, dom jest bezwonny (nie ma żadnego specyficznego zapachu), wilgotność zdecydowanie bliżej ideału niż w przypadku grawitacyjnej.

rene82 16.11.2018 14:31

Jestem na tym samym etapie - rozważam rekuperacje.
Byłem ostatnio u osoby u której zakupiłem okna.....i zagaduję: Panie mam 3 szybowe okna, komorowe, ciepłe parapet progi itp....niech mi Pan wytłumaczy. Przecież zasada wentylacji grawitacyjnej jest to że ciepłe powietrze ma lecieć do góry i wyciągać z budynku. Świeże powietrze ma być zaciągane nie tylko dodatkowym szachtem wentylacyjnym ale i szparami w drzwiach i oknach. I teraz jak mamy ad 2018 i szczelne okna i drzwi to jak ma tam to powietrze się dostawać. A pan mi na to że są mikrootwarcia (roszczelnienie) i dodatkowe wloty nad oknami. No to ja się pytam: To po co mi takie szczelne okna gdzie mam utrudniona wentylację do tego stopnia ze murze te okna rozszczelnić.
No i z tych analiz wynika mi że w nowoczesnych budynkach to jednak lepiej to zrobić, co by nie było termosu.
No ale dalej brnę. A jak montujecie te hiper biper okna - to w tych domach widzieliście instalacje pod rekuperator, albo wiecie że będzie montowana. Odpowiedz - Nie, mało osób to robi. Oni nie widzieli, a montują dużo okien. Wszytko działa ok bez tego.

Reasumując, rozważam rekuperator ale nie pod względem ekonomika/utrata ciepła - bo to się nie opłaca pod tym względem. Zaoszczędzone pieniądze na rekuperacji wystarczą pewnie na 30 lat podwyższonego zużycia ciepła.

Zastanawiam się, czy dla świeżego powietrza w szczelnych nowoczesnych domach nie jest to mus.

O dziwo na razie jestem chyba na nie. Obawiam się trochę o eksploatację. Wyczytałem że cała instalacja niestety też się brudzi od środka, musi to cały czas działać żeby nic tam nie stęchło. Po jakiś 8 latach trzeba by to oczyścić. Doczytałem że są wprowadzana jakieś szczotki, a tam gdzie się nie da to aerozol.

siwy 16.11.2018 14:50

Unijne normy z czasem wymuszą stosowanie rekuperatorów we wszystkich nowych domach. Jeżeli mają być spełnione kryteria zapotrzebowania na energię to bez rekuperacji nie będzie się dało tego osiągnąć od 2021 roku.

bukowski 16.11.2018 17:29

Cytat:

Napisał rene82 (Post 611709)
Jestem na tym samym etapie - rozważam rekuperacje.
Byłem ostatnio u osoby u której zakupiłem okna.....i zagaduję: Panie mam 3 szybowe okna, komorowe, ciepłe parapet progi itp....niech mi Pan wytłumaczy. Przecież zasada wentylacji grawitacyjnej jest to że ciepłe powietrze ma lecieć do góry i wyciągać z budynku. Świeże powietrze ma być zaciągane nie tylko dodatkowym szachtem wentylacyjnym ale i szparami w drzwiach i oknach. I teraz jak mamy ad 2018 i szczelne okna i drzwi to jak ma tam to powietrze się dostawać. A pan mi na to że są mikrootwarcia (roszczelnienie) i dodatkowe wloty nad oknami. No to ja się pytam: To po co mi takie szczelne okna gdzie mam utrudniona wentylację do tego stopnia ze murze te okna rozszczelnić.
No i z tych analiz wynika mi że w nowoczesnych budynkach to jednak lepiej to zrobić, co by nie było termosu.
No ale dalej brnę. A jak montujecie te hiper biper okna - to w tych domach widzieliście instalacje pod rekuperator, albo wiecie że będzie montowana. Odpowiedz - Nie, mało osób to robi. Oni nie widzieli, a montują dużo okien. Wszytko działa ok bez tego.

Reasumując, rozważam rekuperator ale nie pod względem ekonomika/utrata ciepła - bo to się nie opłaca pod tym względem. Zaoszczędzone pieniądze na rekuperacji wystarczą pewnie na 30 lat podwyższonego zużycia ciepła.

Zastanawiam się, czy dla świeżego powietrza w szczelnych nowoczesnych domach nie jest to mus.

O dziwo na razie jestem chyba na nie. Obawiam się trochę o eksploatację. Wyczytałem że cała instalacja niestety też się brudzi od środka, musi to cały czas działać żeby nic tam nie stęchło. Po jakiś 8 latach trzeba by to oczyścić. Doczytałem że są wprowadzana jakieś szczotki, a tam gdzie się nie da to aerozol.

Ja mam od 10 lat. Na pewno sie zwróciło. W kanałach czysto, są filtry przeciez.

Sent from my G8441 using Tapatalk

tyran 16.11.2018 18:03

Ja mam 6 lat. Powietrze na wlocie w najzimniejsze dni rzadko spada poniżej 20*C
Kanały czyste.
Czy się zwróciło? Chrzanię to. Grunt że mam komfort.

Rafał_RD 16.11.2018 18:20

Również użytkuje od 6 lat. Z plusów o których juz wcześniej pisano:
-świeże powietrze cały czas
-brak jakichkolwiek oznak wilgoci
-brak uczucia suchości w zimie
-brak zapachów
-wentylacja, o którą ciężko we wspólczesnych domach z kanałami grawitacyjnymi
..i mimo wszystko uważam że duża oszczędność, moje rachunki za gaz przekanaly juz kilka osób do wyboru tego źródła ogrzewania a porównując mój dom z podobnym domem bez rekuperacji jestem tego pewien.
Minusów poza kosztem montażu nie dostrzegam

ArtiZet 16.11.2018 19:09

Miałem dylemat rok temu...zrezygnowałem z reku po rozmowie ze... znajomym prezesem firmy, który buduje domki jednorodzinne oraz po wizycie w domu znajomych, którzy maja reku...
Koszty poniesione na reku nie zwróca się za naszego życia (żadna firma co robi reku nie była mi w stanie wykonać rachunku ekonomicznego pokazującego opłacalność).
Nawet gdyby koszt na reku był uzasadniony w komforcie uzytkowania to nie zauważyłem tego u znajomych...jedynie firmy robiące reku zachwalają to ale rzucaja jedynie sloganami "odzysk ciepła, świerze powietrze itp. ale nie zauważyłem tego u znajomych którzy wydali 20tys. na ten gadżet.
Mieszkam w domu od wrzesnia wiec za krotko aby powiedzieć, że przy grawi jest bosko ale już zauważam, że jest dobrze ale trzeba zastosować kratki z mozliwością regulacji przepłuwu powietrza wywiewanego (na parterze jest dużo większy "cug").

P.S. W szczelnych oknach stosuje się nawiewniki jak nie ma reku (jest to nawet u mnie w projekcie zapisane).
Jak na razie nie mam nawiewników ale podcięcia pod wszystkimi drzwiami- możliwe, że nie bede musiał ich stosować, bo mam bardzo dużą kubature budynku

cyryl 16.11.2018 19:30

Jaki jest sens montażu super szczelnych okien, drzwi, ciepłych montaży parapetów, stosowanie świetnego ocieplenia itp. jak do tego zakłada się nawiewniki w okna?
Poważnie pytam.

Buduję drugi dom i zastanawiam się co wybrać. Bardo dobre ocieplenie i do tego rekuperacja czy jednak dobre jakościowo okna, drzwi ale bez zbędnego silenia się na najlepsze parametry szczelności i do tego grawitacja?

Kazmir 16.11.2018 20:56

O korzyściach ekonomicznych nie piszę bo to jest sprawdzone!
Mam znajomych co mają dwa identyczne domy, ale w jednym jest rekuperator. Ten dom bez wcześniej zaczyna sezon grzewczy i później kończy.

Instalacja musi być przemyślana dobrze wykonana i przemyślane sterowanie całym cyklem np. dobowym.

Kolega go kupił w czasach kiedy to dopiero wchodziło i pewnie zapłacił jak za ......;),ale po tylu latach jest przekonany na 100% o zasadności tego rozwiązania. A jest to człowiek cholernie kumaty technicznie.
Wcale nie musi to kosztować 20-30 tysi. Jak się zorientuje firma że nie jesteś w temacie to ci założą "złote" przewody wentylacyjne. Co to ich obchodzi, jak to będzie działało - kasa i następny jeleń:(

W jego domu normalnie się gotuje. Ludzie z tego domu nie jedzą obiadów w Ikei i nie zamawiają kuchni na dowóz (dom z normalnymi tradycjami) Przed świętami gotowanie (kapusty), czy smażenie ryb na 30 osób bywa upierdliwe. Nie ma żadnych smrodów. Grawitacja tego nie zrobi. I tu dochodzimy do ....

Jeśli twój dom będzie pokazowym muzeum dla gości, bez gotowania smażenia, a spać będziesz sporadycznie to rekuperator nie ma sensu chyba, że masz cenne dzieła sztuki i wymagają specjalnego powietrza.;)

Nikt tu nie wspomniał, ale w składzie tego "pudła" może być jonizator powietrza (przy okazji "czyści" kanały), czujniki CO2 i inne, które robią dobrą robotę w szczególności dla ludzi mających problemy zdrowotne.

Kolejny paradoks, jak ktoś tu zauważył? Budujesz super termos. Trzywarstwowe okna, na ociepleniu 20cm styropianu i co trzeba to w zimę rozszczelnić bo wilgoć leje się po oknach i ścianach?
Grawitacja różnie działa! Są pory roku, jak i dni gdzie są cofki do kominów, szybów wentylacyjnych itp.

To jest bardzo ciekawy temat:).

WieniuZiel 16.11.2018 20:59

Okna na dzień dzisiejszy badane są pod kątem 100 proc szczelności i tak dopuszczane do obrotu na rynku. Każde dodanie nawiewnika wpływa negatywnie na wsp Uw. Okna z nawiewnikami nawet nie są badane pod kątem Uw.
Na rynku są okna z automatycznym nawiewem z odzyskiem ciepła, cena z orbity, ale są. W ofercie są również nawiewniki z odzyskiem montowane np w ścianie.
W reku dopływ świeżego powietrza odbywa się dedykowanym kanałem. Reku nie łączy się z nawiewem otrzymanym przez "nieszczelności" okien.

Rafał_RD 16.11.2018 22:11

[QUOTE=cyryl;611763]Jaki jest sens montażu super szczelnych okien, drzwi, ciepłych montaży parapetów, stosowanie świetnego ocieplenia itp. jak do tego zakłada się nawiewniki w okna?
Poważnie pytam.
(..)
Według mnie w tym przypadku żaden.
Koszt dodatkowych szyb i grubszej izolacji który nigdy się nie wróci, ponieważ będziemy permanentnie ochładzać (wentylować) dom kratkami nawiewnymi i tego typu wynalazkami, co za tym idzie więcej będziemy grzać i tak w koło Macieju.

emillioo 16.11.2018 22:24

A więc może warto skupić się na optymalnym ociepleniu i oknach bez rekuperacji?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

tyran 16.11.2018 22:44

Cytat:

Napisał emillioo (Post 611812)
A więc może warto skupić się na optymalnym ociepleniu i oknach bez rekuperacji?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

Idąc tym tropem dojdziemy do kurnej chaty z trzciny i gliny, z klepiskiem i ogniskiem po środku.

Sorry za sarkazm, ale wentylacja grawitacyjna to prehistoria.

Qter 16.11.2018 22:51

Mam reku u siebie. Samo urządzenie kupiłem gotowe. Dołożyłem do instalacji gwc. Całą instalację wykonalem sam. IMHO działa i jak bym miał ponownie robić zrobił bym tak samo. Mniej kurzu, łatwa wentylacja, odzysk ciepła - to zalety. Wady ? Kosztuje.

Pzdr

Qter

piję bro i palę szisze....

sluza 17.11.2018 11:49

Cytat:

Napisał ArtiZet (Post 611757)
Miałem dylemat rok temu...zrezygnowałem z reku po rozmowie ze... znajomym prezesem firmy, który buduje domki jednorodzinne oraz po wizycie w domu znajomych, którzy maja reku...
Koszty poniesione na reku nie zwróca się za naszego życia (żadna firma co robi reku nie była mi w stanie wykonać rachunku ekonomicznego pokazującego opłacalność).
Nawet gdyby koszt na reku był uzasadniony w komforcie uzytkowania to nie zauważyłem tego u znajomych...jedynie firmy robiące reku zachwalają to ale rzucaja jedynie sloganami "odzysk ciepła, świerze powietrze itp. ale nie zauważyłem tego u znajomych którzy wydali 20tys. na ten gadżet.
Mieszkam w domu od wrzesnia wiec za krotko aby powiedzieć, że przy grawi jest bosko ale już zauważam, że jest dobrze ale trzeba zastosować kratki z mozliwością regulacji przepłuwu powietrza wywiewanego (na parterze jest dużo większy "cug").

P.S. W szczelnych oknach stosuje się nawiewniki jak nie ma reku (jest to nawet u mnie w projekcie zapisane).
Jak na razie nie mam nawiewników ale podcięcia pod wszystkimi drzwiami- możliwe, że nie bede musiał ich stosować, bo mam bardzo dużą kubature budynku

Jak kupujesz odkurzacz to sie pytasz kiedy Ci się on zwróci?
W czasach szczelnej stolarki wentylacja grawitacyjna NIE DZIAŁA.
Rekuperacja to kontrolowana wymiana powietrza z odzyskiem ciepła i to nie są slogany. Wróć do tematu za rok lub dwa, kiedy pojawią się brzydkie zapachy w łazience, chyba że poratujesz się wentylatorem kanałowym, który będzie pracował niemal na okrągło

gkrz67 17.11.2018 20:22

A jak z hałasem, czy np. jak śpicie w nocy, wszędzie cisza, to słychać to dziadostwo ?

ArtiZet 17.11.2018 21:27

Cytat:

Napisał sluza (Post 611870)
Wróć do tematu za rok lub dwa, kiedy pojawią się brzydkie zapachy w łazience,

Biorę to pod uwagę dlatego zostawiłem sobie możliwość zrobienia tego "jak pomieszkamy" m.in. mam przejścia w stropach na kanały oraz miejsce na jednostke z podejściem do kanalizacji.

tyran 17.11.2018 22:18

Cytat:

Napisał gkrz67 (Post 611916)
A jak z hałasem, czy np. jak śpicie w nocy, wszędzie cisza, to słychać to dziadostwo ?

W nocy programator moduluje moc na żądaną moc.

bukowski 18.11.2018 00:50

Cytat:

Napisał gkrz67 (Post 611916)
A jak z hałasem, czy np. jak śpicie w nocy, wszędzie cisza, to słychać to dziadostwo ?

U mnie nic nie słychać. Nie mam programatora, zwykle dwa potencjometry do wentylatorow.

Sent from my G8441 using Tapatalk

aadamuss 18.11.2018 09:38

Hej. Wszystko zależy od tego jak się podejdzie do tematu rekuperacji. Czy ma się zwrócić czy tylko dać komfort mieszkania. Tak sam jest z cyrkulacją ciepłej wody. Jednemu nie przeszkadza, że czeka 3 minuty na ciepłą wodę drugi chce mieć ją na już. Jednemu się to opłaca inny stwierdzi, że to strata. Mam u siebie rekuperacje i różne inne wynalazki związane ogrzewaniem. Zaczynając od porównania kosztów budowy kominów i montażu rekuperator to już nam wychodzi na zero. Czy będzie słychać rekuperator? Zależy od miejsca montażu, ściany, wielkości i wydajności rekuperatora, prędkości pracy, rodzaju instalcji. Czasami u kogoś nie słychać rekuperatora a słychać przepływ powietrza które wylatuje z rur. Rekuperator tez nie musi pracować całą dobę, można ustawić godziny pracy. Wymiany powietrza które są zakładane przy projektowaniu i dobieraniu są mocno zawyżone. Wentylując zimą przy mrozach dojdzie do takiego obniżenia wilgotności w pomieszeniu, że powieki zaczynają skrzypieć :-) Kurz w domu też jest pomimo filtrów, nie tylko przez rekuperator dostaje się do domu powietrze. Może jest do mniej.
Ktoś pisał, że nie czuł różnicy pomiędzy domem z rekuperacją a domem bez rekuperacji. Jak wyłączę reku na trzy dni, też nie czuję różnicy. Mogło tak być jeśli akurat trafił na takie warunki temperaturowe, że grawitacja działała super. Tylko, że grawitacja działa tylko przy określonej różnicy temperatur i ciśnieniu. Czyli najlepiej zimą. Przy braku nawiewu grawitacja nie działa zrobi się podciśnienie i więcej nie wyciągnie jeśli tego powietrza nie dostarczymy. Przy szczelnych oknach i drzwiach - a teraz nawet najzwyklejsze są bardzo szczelne - nie ma dopływu powietrza i podcięte drzwi tego nie zmienią. Dodatkiem do wentylacji mechanicznej jest odzysk ciepła - ale jest to miły dodatek a nie coś co przynosi zysk który zwróci nam montaż reku. Dobrze jest mieć jakieś GWC.
Czy warto założyć reku - warto :-) pozdr adam

lotnik 18.11.2018 10:36

Mam od pięciu lat i polecam.
Wszystko działa, w domu świeże powietrze, zimą nie otwieram okien, nie wychładzam domu . Bez sensu kupować szczelne okna a później je rozszczelniac w zimie żeby było świeże powietrze, no chyba ze ktoś ma opał za darmo ;)

Rychu72 19.11.2018 09:17

Mam od półtora roku. Instalację rozprowadziłem sam. Materiał wyszedł 6500 Pln.
Przy pompie ciepła rachunki za ogrzewanie w zeszłym roku były w okolicach 150 Pln/msc. przy 133 m2 (po podłodze 160).
Reku jest zamontowane na stryszku nad garażem, tak więc nawet jak zapodam tryb turbo (100% mocy) to nic nie słychać.
Nie kupuję gotowych filtrów tylko z rolki i wkładam w ramkę. Wychodzi o wiele, wiele taniej.
Jak dla mnie to same zalety jak wyżej inni piszą.
Koszt pracy reku to ok. 9 Pln/msc. (mam zainstalowny podlicznik)

strobus1 19.11.2018 09:33

@Rychu - lokalizacja twojej centralki mnie zastanawia. Ten stryszek jest izolowany termicznie??
Gdzie dwóch majstrów tam 4 opinie ;)
Jeden lokalizuje reku w pomieszczeniu kotłowni, drugi na strychu ale z dociepleniem, inny radzi olać reku zrobić wentylacje mechaniczną...

Rychu72 19.11.2018 09:41

Stryszek jest ocieplony i do tego jest zrobione małe pomieszczenie ok. 3 m2 dla reku, które jest dodatkowo ocieplone (razem ok. 50 cm wełny dookoła reku).
Najniżej spadło do 10 stopni.
Początkowo reku miała być w kotłowni, ale po przywiezieniu jej do domu włączyłem i zdecydowałem, że w domu może być słyszalna.

Kisiel 19.11.2018 09:45

Heja,

Też mam reku, używam od ponad 10 lat w parterowcu. Zamontowany na nieocieplonym poddaszu, ale reku obudowane ocieploną skrzynią, kanały oczywiście też. Filtry co 3 miesiące wymiana, z rolki, potwierdzam że dużo taniej. Co do kosztów korzystania - nie wiem, nie podliczam, zakładam że podobnie jak lodówka. Za to mam komfort świeżego powietrza, braku wilgoci i jakiegoś tam odzysku ciepła. Różnicę czuć, jak się wyłączy reku albo nie ma prądu...

stopa-uć 19.11.2018 09:56

Kazmir
drobna uwaga TE ZAPACHY BIGOSU,CHOINKI,KARPIA
TO ZAPACH PRAWDZIWEGO DOMU.
Jakże często tęsknimy do TYCH zapachów(smrodów) będąc w świecie.

IDĄ ŚWIĘTA ---NAJLEPSZY KARP ,już czuję ten magiczny smak.

WSZYSTKIM SMACZNEGO

ciał

Rychu72 19.11.2018 10:16

A propos oparów z gotowania to nie powinny być usuwane przez reku tylko przez wyciąg nadkuchenny.

Mieciek 20.11.2018 09:25

Grawitacja działa tylko pół roku w ciągu roku. Każdy kominiarz to powie.
Mieszkałem 34 lata z grawitacją i grzyb oraz woda na oknach i ścianach to norma.
Budując dom grzejąc pompa ciepła uznalem ze reku to absolutny mus.
Nie żałuje ani jednej wydanej złotówki. Sterowanie daje taki zakres możliwości że w nocy nic nie słychać a jak się smaży rybę to czuć też tylko przez krótki okres czasu. Dodam ze na parterze wszystkie okna mam nie otwierane.
Komfort w porównaniu do grawitacji jest trudny do opisania.

bukowski 20.11.2018 13:36

Cytat:

Napisał strobus1 (Post 612066)
@Rychu - lokalizacja twojej centralki mnie zastanawia. Ten stryszek jest izolowany termicznie??
Gdzie dwóch majstrów tam 4 opinie ;)
Jeden lokalizuje reku w pomieszczeniu kotłowni, drugi na strychu ale z dociepleniem, inny radzi olać reku zrobić wentylacje mechaniczną...

Ja mam na nieogrzewanym strychu (goły dach ceramiczny, ocieplenie leży na stropie pomieszczeń) . Reku w szafie ocieplonej styropianem, w środku malutki grzejnik na największe mrozy. Jedyny problem, to zamarzajaca woda w rurze wylotowej.

Sent from my G8441 using Tapatalk

Kazmir 20.11.2018 18:06

Cytat:

TE ZAPACHY BIGOSU,CHOINKI,KARPIA
TO ZAPACH PRAWDZIWEGO DOMU
Pełna zgoda, jak są przygotowania na długo przed kolacją, ale jak już panie przyjdą nasycone Chanel N°5 to się robi nie teges.....;):D

cyryl 20.11.2018 20:39

Może ktoś polecić jakiś model rekuperatora dla domu parterowego 85m2?

ArtiZet 20.11.2018 20:48

Mi polecano litewską markę Komfowent podobno bdb stosunek ceny do jakosci.

cyryl 20.11.2018 21:13

Sprawdziłem i cena za najmniejszy z oferowanych zabija.

Ma ktoś z Was zainstalowany anemostat wyciagowy w okolicach kominka i potwierdzi, że reku faktycznie rozprowadzi jakieś ciepło po reszcie domu?

bukowski 21.11.2018 12:32

Cytat:

Napisał cyryl (Post 612334)
Sprawdziłem i cena za najmniejszy z oferowanych zabija.

Ma ktoś z Was zainstalowany anemostat wyciagowy w okolicach kominka i potwierdzi, że reku faktycznie rozprowadzi jakieś ciepło po reszcie domu?

Kominek raczej jest w czystym pomieszczeniu, więc tam się montuje nawiew.

Sent from my G8441 using Tapatalk

ArtiZet 21.11.2018 12:45

Kominek chyba musi mieć swoje kanały i turbo do rozprowadzenia

Mhv 21.11.2018 13:00

Cytat:

Napisał Mieciek (Post 612224)
Grawitacja działa tylko pół roku w ciągu roku. Każdy kominiarz to powie.
Mieszkałem 34 lata z grawitacją i grzyb oraz woda na oknach i ścianach to norma.

Nie no, bez jaj..Czy w każdym domu bez wymuszonej wentylacji jest grzyb i woda na oknach? Mieszkam całe życie bez tego w kilku miejscach i jakoś nie zauważyłem.
Pewien doświadczony budowlaniec mi powiedział..ludzie w nowych mieszkaniach często zgłaszają grzyby, pleśń i wilgoć. Przychodzisz - wszystkie kratki nawiewne zamknięte, zasłonięte, a jest zima, kaloryfery na maksa.. Jak ktoś mieszkał w starym nieszczelnym domu to zasłania, "bo ciepło ucieka".
Grawitacja jest, działa i da się z tym normalnie żyć. Jeśli komuś nie działa to znaczy że źle zrobiona. Nie wciskaj ludziom bzdur, to co powyżej nie jest normą.
Obieg wymuszony na pewno działa lepiej ale bez przesady.

Rychu72 21.11.2018 13:03

Jak kominek/koza jest niedaleko kuchni, a u mnie tak jest, to pewna część ciepła ląduje w reku i ogrzewa tym samy świeże powietrze.
Czasami jak rozpalę w kozie to w godzinę temp skacze z 21 na 28 i z parę godzin potrzeba po zakończeniu palenia żeby wróciło do 21.

torak 21.11.2018 13:33

To że nie ma grzyba/wilgoci nie świadczy zaraz o prawidłowo działającej. wentylacji.
Moje mieszkanie ma 10 lat . Deweloperskie 3 klatki, 2 piętra i skosy. 7 bloków na osiedlu. Wszyscy mają większe lub mniejsze problemy. Wszystkim wieje z kratek.
To nie jest wina złego użytkowania. TTTM

Nynek 21.11.2018 14:04

Pomieszczenia z kominkiem nie mogą mieć tylko wentylacji mechanicznej wywiewnej. Dopuszczona jest wentylacja zrównoważona nawiewno wywiewna. To wynika z warunków technicznych.

ArtiZet 21.11.2018 14:09

Cytat:

Napisał cyryl (Post 612334)
Sprawdziłem i cena za najmniejszy z oferowanych zabija.

Jaka to cena ?

cyryl 21.11.2018 14:35

Cytat:

Napisał ArtiZet (Post 612448)
Jaka to cena ?

O ile dobrze sprawdziłem to około 7000.

Qter 21.11.2018 14:39

Cytat:

Napisał cyryl (Post 612334)
Sprawdziłem i cena za najmniejszy z oferowanych zabija.

Ma ktoś z Was zainstalowany anemostat wyciągowy w okolicach kominka i potwierdzi, że reku faktycznie rozprowadzi jakieś ciepło po reszcie domu?

Ja mam w salonie piec kaflowy w okolicy którego mam anemostat wyciągowy dodatkowo kilka metrów dalej mam anemostaty nawiewne - powietrze do kominka biorę z zewnątrz.. Na pewno to nie szkodzi aby korzystać z tego ciepła (nie wiem - może teraz bym rozważał zrobienie kominka z DGP).

Już kiedyś pisałem - mam Jan-Gaz przeciwprądowy i nie mam żadnych uwag (używam od ponad 7 lat). Filtry docinam z rolki. Instalację zrobiłem sam dokładając GWWC (glikolowy gruntowy wymiennik ciepła). Powietrze z zewnątrz które dociera do rekuperatora nawet w największe mrozy nie ma ujemnej temperatury. W lecie potrafi delikatnie schłodzić ale klima to nie jest. Wentyluje tylko kiedy jesteśmy w domu (sterownik).

Aha - było pytanie o okap kuchenny - mam okap z filtrami węglowymi i działają(można oczywiście kombinować z robieniem dodatkowego kanału do wyrzucenia brudnego powietrza znad okapu). W kuchni anemostat wyciągowy. Zapachy z kuchni nie wędrują do innych pomieszczeń.

PZDR

Qter

bukowski 21.11.2018 14:46

Cytat:

Napisał sneer (Post 612412)
Kominek raczej jest w czystym pomieszczeniu, więc tam się montuje nawiew.

Sent from my G8441 using Tapatalk

Uzupelniajac: wentylacja mechaniczna z rekuperatorem powinna działać tak, że z pomieszczeń brudnych (kuchnia, łazienka, kibel, pralnia) wyciągane jest powietrze, idzie do rekuperatora, gdzie oddaje ciepło, i wylatuje na zewnątrz, natomiast powietrze z zewnątrz ogrzane przez reku wdmuchiwane jest do pomieszczeń czystych. W wyniku tego następuje ciągła wymiana powietrza czyste->brudne->reku->out oraz out->reku->czyste. Chodzi m.in o to, żeby cieplejsze powietrze z górnych partii pomieszczeń schodzilo na dół.

Jeśli w jednym pomieszczeniu zrobisz nawiew i wywiew, to cały ten mechanizm przestanie działać.

Sent from my G8441 using Tapatalk

Rychu72 21.11.2018 14:47

A propos sterowania to u mnie cały czas chodzi 7/7 dni w tygodniu na mocy 20-25 %.

Jak to u Was wygląda?

aadamuss 21.11.2018 15:12

U mnie godzinowo na pierwszym biegu. 3 x po 5,6 godzin.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.