Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   budowa domu - wybór technologii (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28695)

tomajkAT 15.03.2017 16:54

Jak kto woli, ja mam w garażu dwa samochody, dwa motocykle, kosiarki i warsztat i nie ma to żadnego wpływu na mieszkanie, ale z kawcią na fajeczkę popatrzeć na moto lub coś podłubać sobie zimą chodziłem. Też zrobiłem ogrzewanie podłogowe więc gdy przyjdzie się położyć by coś dłubać przy sprzętach to jest przyjemnie.
Ale faktycznie dla każdego coś miłego, jeden woli cycate babki, a drugi jak mu nogi śmierdzą :D

strobus1 15.03.2017 19:56

Cytat:

Napisał siwy (Post 522855)
Garaż służy do trzymania motocykli i kręcenia przy nich, auto może stać pod wiatą

No o tym właśnie pisałem. Wiem, że jestem zboczony i lubię nie tylko zap....ć ale też pomajstrować. A na te przyjemności to czas jest po 20. Sytuacja następująca: śpiące dzieciaki a tatuś właśnie zaczyna diaksem rzeźbić lub synchro przeprowadzić - mina Kobiety bezcenna. Zapach garażowy jest fantastyczny ale wymaga znawstwa i koneserstwa - smary, opony, rozcieńczalniki, przypieczone błoto / gumno na wydechu.... :drif::haha2:
Technologia tradycyjna plus styropian. Zabiliście mi gwoździa z tą pompą ciepła... Obawiam się wydajności dolnego źródła ciepła. Ponoć im więcej wody w gruncie tym lepiej a ideał do jezioro ;).
O co chodzi z tymi wjazdami na działkę od południa i wejściami z tej strony do budynku??
Kominek w domu - pięknie ale po dwunastu latach użytkowania kotłowni na drewno nie chcę tego towarzyszącego syfu w salonie.
Zastanawia mnie brak zachwytów nad kolektorami słonecznymi. Używam od trzech lat rurowych niemieckiej produkcji i jestem zachwycony. Od marca do października w dyspozycji 300l gorącej wody, czasem niemal wrzącej. Zużycie prądu znikome dwie pompki po 30W + 5W na elektronikę, wymiana płynu co pięć lat. Koszty towarzyszące to ups. Bez tego po letniej burzy mamy brak prądu, piękne słonko i robotę przy łapaniu płynu do wiaderka. Przerabiałem :)
teraz pytanie lajkonika - czy ktoś miał doświadczenie z architektem krajobrazu - w sensie projektu zagospodarowania działki, wskazówek w doborze architektury budynków.

Ziarko 15.03.2017 20:22

Nie myślałbys dziś na fotovoltaiką - są niemal w tyhc samych pieniądzach. A miałbyś własny prąd, który można wykorzystać także do grzania wody.

Ja z paneli słonecznych zrezygnowałem. Przez 6 miesiecy grzeję wodę z CO, drugie 6 mam elektrycznie.
to co wydaję na prąd rocznie to 400 zł z tego tytułu. To znaczy że po 10 latach wydałem na grzanie wody 4000 zł.... a koszt paneli 12.000 zł...

mam wiatę pod samochód. Gdy przychodzi coś pogrzebać przy aucie zimą... to mi się ne chce. Zimno i wieje..... i nawet nie ma jak auta rozmrozić, by coś zdziałać. W garażu albo mam grzejnik albo stawiam jakiś piecyk. Auto nie musi wiecznie zajmować tego pomieszczenia. Moge spokojnie coś innego tam pogrzebać gdy trzeba, a nie da się tego robić w salonie.

Nynek 15.03.2017 20:38

Cytat:

Napisał Ziarko (Post 522874)
Nie myślałbys dziś na fotovoltaiką - są niemal w tyhc samych pieniądzach. A miałbyś własny prąd, który można wykorzystać także do grzania wody.

Ja z paneli słonecznych zrezygnowałem. Przez 6 miesiecy grzeję wodę z CO, drugie 6 mam elektrycznie.
to co wydaję na prąd rocznie to 400 zł z tego tytułu. To znaczy że po 10 latach wydałem na grzanie wody 4000 zł.... a koszt paneli 12.000 zł...

mam wiatę pod samochód. Gdy przychodzi coś pogrzebać przy aucie zimą... to mi się ne chce. Zimno i wieje..... i nawet nie ma jak auta rozmrozić, by coś zdziałać. W garażu albo mam grzejnik albo stawiam jakiś piecyk. Auto nie musi wiecznie zajmować tego pomieszczenia. Moge spokojnie coś innego tam pogrzebać gdy trzeba, a nie da się tego robić w salonie.

Chyba jak 2/3 miesiąca jesteś w delegacji. Mniej niż 40 złotych za podgrzewanie wody miesięcznie raczej nierealne. Niemniej jednak montaż solarów bez dofinansowania raczej nieopłacalny biznes. Co innego jak dotują i się płaci 30 proc. Czekam na taki program u mnie w gminie.

Ziarko 15.03.2017 20:46

.......................

Ziarko 15.03.2017 20:47

Dlaczego nie realne. Zwróc uwagę, że grzeje elektrycznie tylko przez niecałe pół roku - do miesięcy.

400/6= 66 zł, czyli rachunek za prąd wzrasta o około 120 zł. (jest w cyklach dwumiesięcznych).

Myślę, że do solarów już nie będzie wielu dotacji. Tanie solary, to też bezciśnieniowe, bo już za 1500 zł można mieć gotowy zestaw panel + zbiornik.

http://sloneczny-panel.pl/wp-content...%82oneczne.jpg

strobus1 15.03.2017 21:35

Ziarko twoje wyliczenia są podejrzanie optymistyczne. Gdzieś, kiedyś rozmawiałem z gościem o fotowoltaice i koszt instalacji dla wata Energi elektrycznej to było 100 pln.grzałka w termie ma ok 2000 wat. Gdzieś jest błąd w moim toku myślenia lub żyję w nieświadomości

szarik 15.03.2017 22:53

Strobus , przy domu zrób sobie garaż a nie warsztat :) Warsztat jeśli masz miejsce zrób osobno . Co do grzania wody prądem to ja od czerwca do września grzeje wodę w ten sposób. (Kotłownia dzieli ścianę z pokojem syna i sporo nagrzewa w ciepłe dni) Bojler 140 litrów włączony non-stop , rachunki wyższe o około 100-120 zł na jeden miesiąc. Tak czy inaczej w moim przypadku solary nie bardzo się bronią zwłaszcza że mają krótszą żywotność w porównaniu do paneli elektrycznych .

Ziarko 16.03.2017 07:41

Nie wiem, dlaczego sądzisz że optymistyczne.
Mieszkam tak już 14 lat. Bojler 240l, woda 50-60 stopni. Jakoś ciepłej wody mi nie brakuje. A nie oszczędzam jej specjalnie. Drugą część roku grzeję wodę z kotła CO. Jeśli czyjaś teoria nie pasuje, to trudno. Faktów nie zmienię.

Nynek 16.03.2017 08:34

Cytat:

Napisał szarik (Post 522908)
Strobus , przy domu zrób sobie garaż a nie warsztat :) Warsztat jeśli masz miejsce zrób osobno . Co do grzania wody prądem to ja od czerwca do września grzeje wodę w ten sposób. (Kotłownia dzieli ścianę z pokojem syna i sporo nagrzewa w ciepłe dni) Bojler 140 litrów włączony non-stop , rachunki wyższe o około 100-120 zł na jeden miesiąc. Tak czy inaczej w moim przypadku solary nie bardzo się bronią zwłaszcza że mają krótszą żywotność w porównaniu do paneli elektrycznych .

U mnie podobny wzrost rachunku za prąd w sezonie letnim w związku z elektrycznym podgrzewaniem wody.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.