Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Przygotowania do wyjazdów (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Dokument celny CPD - co i jak za ile gdzie... (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=56)

zbyszek_africa 28.01.2010 12:38

Ja wjeżdzałem do Turkmenistanu 08.08.2009 i nie chcieli karnetu CPD, to dobrze bo nie miałem. Ale za to przy wjeżdzie i wyjeżdzie oczekiwania celników na łapówke były zbyt wygórowane.

pozdr.

Ola 28.01.2010 15:12

No to chyba znowu mieliśmy szczęście (albo Wy pecha)... Od nas żadnych łapówek nie chcieli ani na wjeździe, ani na wyjeździe. Wszyscy byli równie mili, grzeczni i sympatyczni jak Irańczycy, co na początku trochę nas zbiło z tropu - cały czas mieliśmy gdzieś w pamięci "złe" opinie o turkmeńskich urzędnikach, więc zapalała się czerwona lampka. W ogóle cały przejazd przez Turkemnistan przeszedł bez żadnych "niespodzianek", może z jednym drobym potknięciem przy opłacie za most na Amu Darii w Farab, przed samą granicą z Uzbekistanem. Ale to zdarzenie pomijalne.

zbyszek_africa 28.01.2010 15:51

Za ten most, tylko my jechalismy w przeciwnym kierunku zdarli po 10$ od moto, kolejka tirów była na pół dnia, most zablokowany ale motocyklami przedarliśmy się, tak, tam ciekawie było:dizzy:

pozdr.

rafaelo 28.01.2010 20:08

Witam wszystkich,
temat aktualnie przerabiam i tu niemałe zdziwko. PZM Travel żąda aktualnie osobistego stawienictwa na sprzęcie w stolicy, aby zrobić "jedynie wiarygodne" zdjęcia sprzętu. Na ich stronie nie ma oczywiście żadnej wzmianki o tym wynalazku i nie ma też żadnych wyjątków, o czym mnie pani z uśmiechem poinformowała.
W ADAC można załatwić CdP bez problemu dla moto zarejestrowanych w Polsce...za zgodą PZM. Taką zgodę uśmiechnięta pani wydała od ręki. 3000 Euro kaucji + opłata 260 Euro, lub 160 Euro dla członków, co się opłaca, bo człoknkowstwo to 46 Euro.
Pozdro

kiub 31.01.2010 20:07

Mam pytanie odnośnie przedłużenia CPD.
Czy ktoś przerabiał to w praktyce?
Jakie są warunki i na jaki okres można maksymalnie przedłużyć?
Mam na myśli dłuższy pobyt w jednym kraju z listy CPD.

chomik 31.01.2010 20:24

Cytat:

Napisał kiub (Post 97140)
Mam pytanie odnośnie przedłużenia CPD.
Czy ktoś przerabiał to w praktyce?
Jakie są warunki i na jaki okres można maksymalnie przedłużyć?
Mam na myśli dłuższy pobyt w jednym kraju z listy CPD.

CPD ważne jest rok, przedłużyć możesz tylko w kraju, które wydało dokument...

kiub 31.01.2010 21:32

Ok, ale czy do tego przedłużenia jest konieczna obecność w Polsce tylko karnetu czy też motocykla?

Kiedyś wyczytałem coś takiego (nie pamiętam gdzie):
Przedłużenie ważności CPD
Jeżeli pojazd nie może być re-eksportowany z danego kraju podczas terminu ważności karnetu, jest możliwe przedłużenie go. Przedłużenie może być dokonane podstawie wniosku w danym kraju tylko przez lokalny automobilklub uprawniony do tego oraz uiścić dodatkowa opłatę. Jednak nie we wszystkich krajach jest to możliwe, tak więc przed wyjazdem należy sprawdzić tą możliwość w PZM-Travel.

Przedłużony karnet jest ważny tylko na kraj, w którym jego ważność została przedłużona.

Ola 01.02.2010 10:56

Cytat:

Napisał kiub (Post 97140)
Mam pytanie odnośnie przedłużenia CPD.
Czy ktoś przerabiał to w praktyce?
Jakie są warunki i na jaki okres można maksymalnie przedłużyć?
Mam na myśli dłuższy pobyt w jednym kraju z listy CPD.

Z tego co się orientowałam w PZM w Warszawie to można przedłużać CPD w każdym państwie, które jest stroną umowy międzynardowej, na podst. której CPD są wydawane i w którym CPD wydaje. W praktyce - trzeba sprawdzić: (a) liste państw gdzie w ogóle CPD się ydaje; a potem (b) w lokalnych klubach motocyklowych, kto dokładnie takie CPD wydaje w danym państwie. Max okres na jaki można przedłużyć to z tego co pamiętam 1 rok. W takiej sytuacji nie trzeba w ogóle wracać do Polski. Tak wygląda teoria, jak jest w praktyce nie mam pojęcia. Chyba niewiele osób to testowało. Najlepiej skontakotwać się z odpowiednim klubem/urzędem w Państwie gdzie chcesz to przedłużać. Bo jak wiadomo, zasady zasadami, a lokalne podejście może być "lekko inne". Odnośnie posta powyżej - taki CPD chyba jest ważny na zasadach ogólnych, tzn. nie tylko w państwie przedłużajacym. Ale za to głowy sobie uciąć nie dam.

Powodzenia.

Pozdrawiam

chomik 28.01.2011 10:49

Potrzebne mi do pożyczenia na 1 dzień CPD.... czy ktoś ma może w swoich zasobach wyrobione albo cuś.... baaaaardzo się odwdzięczę.:beer:

zbyszek_africa 28.01.2011 11:05

Kopii nie mam :mur:


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.