Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Mierzenie ciśnienia w cylindrach (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=25610)

marekw 19.01.2016 22:10

Silnik odpala na zimno i na ciepło bez problemu nawet po 2 tyg na strzal chodzi i pieknie mruczy

matjas 19.01.2016 22:46

Cytat:

Napisał Lepi (Post 465719)
matjas, Ty lepij wyjaśnij skąd ta kolosalna różnica zimno/ciepło.

Obywatelu Lepianka - bo w kwestii formalnej to jest tak, że w związku z rozszerzalnością termiczną zmniejsza się przerwa na pierścieniach. To raz i tak pokrótce.

Dwa: Zwiększa się średnica tłoka - aluminium i jego stopy mają większy współczynnik rozszerzalności niż wszelkie tuleje żeliwne - co doprowadza do pewniejszego, bardziej osiowego prowadzenia tłoka w OSI cylindra /mówiąc po chłopsku: mniejsze koliebanie się/ a to przekłada się na większą powierzchnię styku pierścieni ze ścianą cylindra.

To w zasadzie tyle.

Mądre ksiązki milczą jak zaklęte w temacie WYDŁUŻANIA się tłoka w wyniku nagrzewania co przy zachowaniu tego samego skoku tłoka powoduje zmniejszenie komory spalania :haha2: Z drugiej strony rozszerza się również karter więc to mamy z głowy.
Skutkujące tym wydłużeniem się tłoka powiększenie przerwy między pierścieniami a samym rowkiem w rowkach pierścieniowych też nie ma nic do rzeczy bo uszczelnienie odbywa się wyłącznie między ścianą cylindra a dolną krawędzią rowka tłoka.

Tak więc rzekłem :umowa: Nic więcej nie wymyślę.

Różnica ta w przypadku cywilnych silników o zapłonie iskrowym wynosi około 10-15% i ponownie powtórzę za mądrymi ludźmi, których dane mi było czytać - dla pełnego obrazu stanu pieca robić trzeba próby ciśnienia sprężania trzy: zimna sucha, zimna olejowa, ciepła.

Jeśli na ciepło ciśnienie spada to na danym cylindrze przy tłoku w GMP podaje się sprężone powietrze w otwór świecy i JEŚLI zweryfikowano, że zachowane są na zimno luzy zaworowe to można w ten sposób określić, który z zaworów S/W ma przeciek i na ile jest on poważny, ew zlikwidować podparcie zaworu o szklankę/dźwigienkę i testować jeszcze raz czy w wyniku takiego zaniedbania nie doszło do wypalenia tandemu gniazdo/grzybek.

oczywiście da się ale w TA czy AT ciężko ten temat zabić, zaś w takiej ST750 to wieeeele motorków miało głowice do roboty i ch..jowy spręż z powodu zaniedbania regulacji zaworów i tam taki kompleksowy teścik pokazuje co jest grane bez pardonu.

m

Dzieju 21.01.2016 09:02

Pominąłeś fakt wydłużania się korbowodu co mimo wyrównania się powiększeń tłoka i wyoblenia komory spalania może wymiernie podnieść stopień sprężania co skutkuje koniecznością stosowania oktanowszej benzyny na ciepło a słabszej na zimno.
Nie wspomniałeś też o fakcie rozszerzania cieplnego wydechu i wpływu na rezonans powietrzny którego falowość może wepchnąć spaliny z powrotem do cylindra do powtórnego spalenia co drugi wydech , daje to podwójne oszczędności paliwowe i chwilowe zwiększenie ciśnienia podwójnym ładunkiem powietrzno/paliwowo/spalinowym.
Zostało jeszcze parę ciekawostek ale to już na inny temat :)

Tak swoją drogą uprasza się pisarzy nie rozróżniających np. stopnia sprężania od ciśnienia jak też przeliczania jednostek i zastosowania ich we właściwym miejscu o uzupełnienie wiedzy przed stukaniem w klawiaturę.
Dział techniczny to wiedza konkretna i sprawdzona a nie bajkopisanie i gdybanie.
Prosta zasada w tematach technicznych jak się na czymś nie znam lub nie wiem na pewno to się nie odzywam i czekam na odpowiedź tego co wie lub sprawdził.

matjas 21.01.2016 09:14

Nastepnym razem nie pomine i wspomne.

M

Lepi 21.01.2016 09:36

Pomineliście zmianę wykorbienia na wale która to niechybnie prowadzi do zwiększenia pojemności skokowej....

No dobra, różnica jest większa niż książkowe 10-15%. Zapytuję więc ponownie dlaczegóż?

puszek 21.01.2016 10:53

Pierścionki przyjedzone deko, olej spływa na dół, i nie ma uszczelnienia odpowiedniego . Poza tym zawory na zimno tez nie trzymaja jak powinny. Tam też się rozszerza i wydłuza.

Fihu 21.03.2016 21:01

Odgrzje :D, dziś wpadł do mnie kumpel na pomiary bo żre mu olej, co można zauważyć po wydechu ;) (idzie jak szatan, podobno), prosze o utwierdzenie mnie (chyba w najgorszym)
Pomiar ciśnienia (bar):
Silnik zimny: tył 7, przód 5
Silnik ciepły: tył 8,2, przód 8
Próba olejowa 1 (5ml oleju na cylinder) tył 9,5, przód 10
Próba olejowa 2 (nieco więcej oleju na cylinder) tył 15, przód 15 - co domyślam się jest m.in. powodem "zmniejszenia" olejem komory spalania przy paru pierwszych suwach ...
Zastanawia mnie jedynie rozbieżność na zimnym 5 i 7 bar a na ciepłym po 8 ... liczyłem że będzie np 7 i 9 na ciepłym ... ktoś umie mi wytłumaczyć dlaczego?
Wiadomo, bez rozbierania silnika to wróżenie co do kosztów remontu, ale dobrze nie jest ...

Mhv 22.03.2016 08:29

E tam, Rambo miał chyba po 6 i jeździł, wy macie jeszcze 2atm więcej;)
Silnik nowy nie jest, a jak się już otworzy to będzie kosztowało..Różnice w pomiarach to może być np. po 1 błąd pomiaru i po 2 nierównomierne zużycie. Nad tym chyba nie ma co się zastanawiać, bo ta wiedza raczej nic Ci nie da.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.