Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Rekuperator (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33595)

jamcio 21.11.2018 19:24

Cytat:

Napisał sneer (Post 612453)

Jeśli w jednym pomieszczeniu zrobisz nawiew i wywiew, to cały ten mechanizm przestanie działać.

Sent from my G8441 using Tapatalk

Przepraszam ale piszesz bzdury. Najbardziej korzystnym układem byłoby zrobienie nawiewu i wyciągu zbilansowanego dla każdego pomieszczenia co w w warunkach domów jednorodzinnych technicznie jest trudne praktycznie niewykonalne (chyba, że ktoś ma stropy 50 cm). A propos blansu mogę tylko dodać, że zawsze lepiej jest cały system wyregulować na lekkim nadciśnieniu. Odrębnym tematem jest używanie okapu kuchennego w obiegu otwartym (wyrzut smrodu na zewnątrz) cały bilans bierze w łeb.

Kazmir 21.11.2018 19:57

Cytat:

wentylacja mechaniczna z rekuperatorem powinna działać tak, że z pomieszczeń brudnych (kuchnia, łazienka, kibel, pralnia) wyciągane jest powietrze, idzie do rekuperatora, gdzie oddaje ciepło, i wylatuje na zewnątrz, natomiast powietrze z zewnątrz ogrzane przez reku wdmuchiwane jest do pomieszczeń czystych. W wyniku tego następuje ciągła wymiana powietrza czyste->brudne->reku->out oraz out->reku->czyste. Chodzi m.in o to, żeby cieplejsze powietrze z górnych partii pomieszczeń schodzilo na dół.
Sneer? Czy ty masz u siebie tak zrobione? Pytam, bo takie podejście do tematu rozwiązuje problemy (upraszcza instalację) w budynku (w jego pokojach) w których nie za bardzo jet techniczna możliwość wyprowadzenia i doprowadzenia wyciągu i nawiewu jednocześnie? Samo znalezienie miejsca na skrzynkę rekuperatora to już wyzwanie, a co dopiero instalacja z rur i przejścia w ścianach, stopach itp!!! Mam na myśli dom/pomieszczenia zupełnie nie przystosowane do takiej wentylacji.

Samo doregulowanie ilościowe powietrza w pomieszczeniach i ciśnienia/podciśnienia to chyba nie problem? Mając założone anemostaty regulowane i możliwości regulacji wentylatorów?

jamcio 21.11.2018 20:03

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 612502)
Sneer?[B]

Samo doregulowanie ilościowe powietrza w pomieszczeniach i ciśnienia/podciśnienia to chyba nie problem? Mając założone anemostaty regulowane i możliwości regulacji wentylatorów?

Przy odpowiednio wykonanej instalacji to żaden problem.

cyryl 21.11.2018 20:14

Zgłębiam temat prostej instalacji rekuperacji w budowanym domu.
Dom tym razem niewielki, 85m2. Ogrzewanie gazowe + kominek/koza.

Ktoś ma jakieś pomysły jak to sensownie i niezbyt drogo rozwiązać?
Jaki nieduży rekuperator, jakie kanały? Jakie średnice przy takich małych pomieszczeniach?
https://images92.fotosik.pl/78/2516d3fffe9607bamed.jpg

Kazmir 21.11.2018 20:52


ArtiZet 22.11.2018 10:46

Cytat:

Napisał cyryl (Post 612451)
O ile dobrze sprawdziłem to około 7000.

Ciężko powiedzieć czy to zaporowa cena- moze niech się wypowiedzą ci co montowali ale z tego co kiedyś się orientowałem to ta akurat firma ma wymienniki przeciwrądowe o wysokiej sprawnosci z mozliwością przekazywania wilgoci co nie jest najprostszym rozwiązaniem i droższym w produkcji.

tyran 22.11.2018 17:09

Cyryl zrób sam. To nie jest trudne.
Mnie się nie chciało/nie miałem czasu i kupiłem Dospela400.
Miał pochodzić tylko na czas wykańczania domu, ale został na dłużej. :D

bukowski 22.11.2018 19:08

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 612502)
Sneer? Czy ty masz u siebie tak zrobione? Pytam, bo takie podejście do tematu rozwiązuje problemy (upraszcza instalację) w budynku (w jego pokojach) w których nie za bardzo jet techniczna możliwość wyprowadzenia i doprowadzenia wyciągu i nawiewu jednocześnie? Samo znalezienie miejsca na skrzynkę rekuperatora to już wyzwanie, a co dopiero instalacja z rur i przejścia w ścianach, stopach itp!!! Mam na myśli dom/pomieszczenia zupełnie nie przystosowane do takiej wentylacji.

Samo doregulowanie ilościowe powietrza w pomieszczeniach i ciśnienia/podciśnienia to chyba nie problem? Mając założone anemostaty regulowane i możliwości regulacji wentylatorów?

Tak mam to właśnie zrobione, być może pisze bzdury, ale cały układ działa juz 10 lat, a ogrzewanie całego domu prądem nie kosztuje więcej niż 600 zł miesięcznie w sezonie.
Nie mam wilgoci, kurzu, kanały są czyste, jedynie wspomniany przeze mnie problem zamarzania wody w rurze wylotowej. W domu jest kominek, jest mocny okap, jest też w układzie sauna. W tym roku miałem pierwszy przegląd producenta wymiennika - pomiary wykazaly, że wszystko działa.

Sent from my G8441 using Tapatalk

bukowski 22.11.2018 19:10

Cytat:

Napisał sneer (Post 612630)
Tak mam to właśnie zrobione, być może pisze bzdury, ale cały układ działa juz 10 lat, a ogrzewanie całego domu prądem nie kosztuje więcej niż 600 zł miesięcznie w sezonie.
Nie mam wilgoci, kurzu, kanały są czyste, jedynie wspomniany przeze mnie problem zamarzania wody w rurze wylotowej. W domu jest kominek, jest mocny okap, jest też w układzie sauna. W tym roku miałem pierwszy przegląd producenta wymiennika - pomiary wykazaly, że wszystko działa.

Sent from my G8441 using Tapatalk

I jeszcze: anemostaty w suficie, na stropie leżą ocieplone wełna 30 cm rury, w drzwiach są podciecia.

Sent from my G8441 using Tapatalk

Kazmir 22.11.2018 19:37

Może kiedyś na wiosnę dałoby radę do Ciebie podjechać i zobaczyć jak to masz rozplanowane?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.