Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Forumowy Mechanik (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=182)
-   -   Naprawa silnika XRV z powodu zużycia wałka zdawczego. Dyskusja wydzielona z wątku sprzedaży. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44812)

Tezla 30.08.2023 00:52

Podoba mi się to.
Ja zrobiłem kasowanie luzu z zachowaniem wahliwego montażu zębatki ale wciąż za mało przejechałem żeby wiedzieć ile to będzie żyło.
Spróbuje Twojego patentu w XL600 bo muszę mieć możliwość zmiany zębatki 14/15z w trasie.

Tygrys 74 30.08.2023 06:14

Fajny patent szkoda że nie wiedziałem wcześniej gdy miałem swój wałek w rękach. Na pewno tańsze rozwiązanie niż zmiana zabezpieczenia na OEM (zamienniki szybko sie wyklepuja gdy już pojawi się min luz) za każdym razem przy zmianie zębatki -srednio 2x do roku -tulko off.

Przepraszam za wpis po wpisie ale kol Brzeszczot pamiętasz na jaka głębokość wierciles bo tam kanał olejowy jest. I jaka fi -po co wywarzac otwarte drzwi - mam znowu silnik na stole a wałek jak nówka i wkorwia mnie to kasowanie luzu podkładkami -nie ma to jak dokurwic z silom wodospadu.

Dubel 30.08.2023 06:31

Cytat:

Napisał Brzeszczot (Post 827747)
Spoko zapomniałem że masz monopol na wiedzę 🤣🤣 i wiesz lepiej czy działa czy nie działa

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

W dłuższej perspektywie czasu to nie będzie działać , nie ma takiej fizycznej możliwości. Całe obciążenie w twoim "patencie" z części niewytartej walka na zębatkę jest przenoszone przez dwie śruby m6 + 2moze 3mm walka z części nie zużytej podczas użytkowania z oryginalnym montażem zębatki. Potrzyma chwilę i się rozklekocze. Klej jest 100 razy skuteczniejszy.
Tego typu patentów parę było już na rynku, "działającej" na tej zasadzie

Mazurkas007 30.08.2023 06:50

Ustalanie kół zębatych, pasowych, przekładniowych, łańcuchowych, .... za pomocą śruby wkręcanej od czoła wału to standardowe i popularne rozwiązanie w wielu maszynach.
Myk jest tylko jeden, śruba wkręcana od czoła ma za zadanie utrzymać koło na miejscu, śruba nie może przenosić żadnych obciążeń wynikających ze sposobu i potrzeby przenoszenia napędu. No i oczywista oczywistość, że wałek z otworem gwintowanym w środku musi dać radę przenieść moment zginający i skręcający, mimo braku kawałka mięsa wewnątrz.

Dubel 30.08.2023 06:53

Dokładnie, przy nowym wałku ten sposób ma realne szanse wydłużyć jego żywotność przy wałku już zużytym to lepienie gówna gównem.

Cytat:

Napisał Brzeszczot (Post 827741)
Tak czytam i się zastanawiam po co wy się katujecie z tym wklejaniem zębatki , wystarczy trochę chęci , troszkę pojęcia i jeden wolny wieczór .Koszt w zależności od ilości połamanych wierteł , nawet nieogar zmieści się w 100 PLN i spokój na wieki . Przecież w prosty sposób można ....

Troszkę pojęcia to słowo klucz nim się zacznie kozaczyć ;)

Brzeszczot 30.08.2023 08:50

Cytat:

Napisał Tygrys 74 (Post 827764)
Fajny patent szkoda że nie wiedziałem wcześniej gdy miałem swój wałek w rękach. Na pewno tańsze rozwiązanie niż zmiana zabezpieczenia na OEM (zamienniki szybko sie wyklepuja gdy już pojawi się min luz) za każdym razem przy zmianie zębatki -srednio 2x do roku -tulko off.



Przepraszam za wpis po wpisie ale kol Brzeszczot pamiętasz na jaka głębokość wierciles bo tam kanał olejowy jest. I jaka fi -po co wywarzac otwarte drzwi - mam znowu silnik na stole a wałek jak nówka i wkorwia mnie to kasowanie luzu podkładkami -nie ma to jak dokurwic z silom wodospadu.

Jestem w posiadaniu dwóch sztuk Honda transalp w których tak zrobiłem , jeżdżą nimi dzieciaki .650 kupiłem z zaspawanym wałkiem i skończonym napędem, tak że ryzyka nie było Po założeniu nowego napędu , zamontowaniu na śrubę centralną młody zrobił w dwa lata 32 tyś km Dużo po bałkańskich górkach we dwójkę . W drugiej 600 w tym roku przy okazji remontu silnika bo pobierała olej , wałek był ładny lecz trochę luzu na zębatce było . Szkodnik zaliczył na tym sezonie Rumunię i używa trampunia do codziennej jazdy na uczelnię praktycznie cały rok. I co weekend wraca na nim do domu 120 km . Do tego stopnia zawziął się na jazdę motocyklem że sprzedał auto, bo stwierdził że jest mu nie potrzebne . Ze śrubą centralną to nie jest żaden patent , dużo motocykli ma takie rozwiązanie . Wzorowałem się na KTM jeżeli chodzi o siłę dokręcenia przedniej zębatki . Wierciłem głęboko na 4/5 centymetrów ,a zrobiłem to bo nie wiedziałem że się nie da 🤣🤣🤣🤣

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

szynszyll 30.08.2023 09:32

sruba z czola ok dziala w osi 'do silnika' ale obciazenie przenosi wieloklin. mnowstwo motocykli ma srube centralna - wlasciwie to wiekszosc z jakimi pracowalem ale obciazenie przenosi WIELOKLIN. no przeciez nie stożek :)

Dubel 30.08.2023 09:38

Cytat:

Napisał szynszyll (Post 827807)
sruba z czola ok dziala w osi 'do silnika' ale obciazenie przenosi wieloklin. mnowstwo motocykli ma srube centralna - wlasciwie to wiekszosc z jakimi pracowalem ale obciazenie przenosi WIELOKLIN. no przeciez nie stożek :)

:Thumbs_Up::Thumbs_Up:
W przypadku sugerowanego patentu przenosi jakies 2-3mm wieloklinu i dwie srubki m6 :D no dobra jest jeszcze odrobina tarcia miedzy podkladka a zebatka ...

chomik 30.08.2023 09:38

Ta śruba centralna wygląda na dobre rozwiązanie i nie widzę słabego punktu. No jedyny to poprawne/równe wykonanie odwiertu, jak spierdolisz to najdroższy odwiert w karierze :D

waw 30.08.2023 09:44

Cytat:

Napisał Dubel (Post 827811)
:Thumbs_Up::Thumbs_Up:
W przypadku sugerowanego patentu przenosi jakies 2-3mm wieloklinu i dwie srubki m6 :D no dobra jest jeszcze odrobina tarcia miedzy podkladka a zebatka ...



W sprzęgle moment przenoszą w takim razie tylko sprężynki, wsparte tą "odrobiną" tarcia.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.