Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ elektryczny i zapłonowy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=10)
-   -   brak zasilania pompy (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=2388)

R2D2 30.01.2009 13:28

6 Załącznik(ów)
No więc zrobilem to o czym pisałem .
Sterownik rozebrany i rozrysowany.
Szczerze mówiąc nie spodziewalem się takiej prościzny , koszt elementow to moze z 5zł nie biorąc pod uwagę super betonu ktorym to zalali , gniazda i obudowy plastikowej.
Schemat zamieszczam poniżej.
Chciałbym dodać ze to ustrojstwo jest nie do zniszczenia , chyba że ktoś dobrze zwatuje bezpieczniki.
Nie wiem jaki tyrystor żółci zastosowali ale mysle ze z 20A to ma lekko.
Co do samej idei działania to zasada jest inna niż przyuszczaliśmy.
Działa to w ten sposób że przychodzacy impuls wyzwala tyrystor i przewodzi on prąd do momentu rozwarcia styków w pompie. Jak styki zostana rozwarte tyrystor przestaje przewodzić.Żeby znowu go załączyć modul musi podać nastepny impuls.
Reasumujac , modul musi podawać serie impulsów ktorych dlugość zalezy od predkosci obrotowej silnika.
Jak bedzie sezon to wlaczę sie tam oscyloskopem i zobacze dokladnie co się tam dzieje.

Acha jeszcze jedno , jak ktos chce sobie zrobić guzik do podpompowania przed odpaleniem silnika to wystarczy zewrzec zasilanie wchodzace do sterownika z wyjciem na pompe. Sam sobie zrobie taki patent pod kanapą.

przedostatnie zdjecie to widoczna plytka po usunieciu cyny , przygotowane do mierzenia elementów , nie musialem nawet rozbebeszac góry.

BartekJ 30.01.2009 19:18

Aaaa... widzisz. Czyli dlatego po podłączeniu zasilania scottoilera hand made pod złącze pompy paliwa mam cały czas prąd na złączu. Tyrystor jest cały czas obciążony i przewodzi.

Kazmir 30.01.2009 23:13

R2D2 możesz podać wartości napięcia dla elementów:

C1 na ile V
Rezystory ilu watowe
D1 - D2 moc / V
Tyrystor jakie napięcie ?

Ps Dooooooobra robata:Thumbs_Up:

R2D2 30.01.2009 23:46

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 41774)
R2D2 możesz podać wartości napięcia dla elementów:

C1 na ile V
Rezystory ilu watowe
D1 - D2 moc / V
Tyrystor jakie napięcie ?

Ps Dooooooobra robata:Thumbs_Up:


A co referat będziesz pisał ? :)

pytasz o napięcia jak ogólnie wiadomo ze chodzi to na 12V.
Diody możesz dać 1N4007 są chyba nawet w spożywczym za rogiem
C1 - jakiś MKT na mniej niż 50V chyba nie robią , MKS też może być i monolityczny też
rezystory 0,25W zupełnie wystarczą
tyrystor chyba jest w obudowie TO220
wiec aby prąd był jakieś nie mniej niż 10A
na napięcie poniżej 400V chyba nie znajdziesz
a i z prądem nie ma problemu bo są od 4 A do 25 A
No chyba że żółte jakiś specjał założyli , a to do nich podobne.

Pozdrawiam

Kazmir 31.01.2009 17:42

Ogólnie na 12V chodzi tylko nie wiemy jaka wartość wchodzi z modułu?

No właśnie i tu pytanko bo mam pewną wątpliwość.
Jeśli traktować te urządzenie jako elektroniczny przekaźnik to między katodę i anodę tyrystora powinno być podłączone zasilanie i pompa, natomiast bramką powinien sterować sygnał z modułu zapłonowego Jesteś pewien tego co narysowałeś bo ze schematu wynika coś innego.

Szukałem na el...... i nawet prosty opis sprawdzania tyrystora czy jest dobry (na żarówkę) spowodował moją niepewność w tej kwestii

R2D2 31.01.2009 18:31

masz racje , w opisie wtyczki jest błąd trzeba zamienić 1 z 3 , mam to poprawione bo opis poprawiłem , ale nie podmieniłem zdjęcia .
:bow:

Kazmir 31.01.2009 20:21

I wszystko jasne jak dioda 1N4007 w spożywczym za rogiem :haha2:

MOTOMYSZA 08.06.2010 00:10

Jest pytanko do R2D2 i Kazmira...
... ale również i do wszystkich którzy "cóś" kumają ponad przeciętną w elektryczności:
Taka krótka historyjka:
Jest sobie RD03 w której została wymieniona pompa paliwowa zakupiona od kogoś tam i pochodząca od jakiejś ale nie wiadomo jakiej Afri(Allegro). Po włożeniu do moto i podłączeniu, zaraz po przekręceniu kluczyka w stacyjce, pompa zaczynała napier..., czyli pracować cały czas.
Zaczęliśmi posądzać o taki stan rzeczy wspominany tutaj gdzieś wcześniej i wyżej sterownik elektroniczny. Celem próby założyliśmy sterownik od RD07 i ... zadzialało wszystko prawidłowo, tzn pompka zaczęła pompować po przyduszeniu przycisku startera, a po odpaleniu pukała sobie odpowiednio częściej /rzadziej w zależności od obrotów. Uznaliśmy, że znaleźliśmy usterkę:) HURA !!!
Zadowoleni podłączyliśmy celem sprawdzenia (tylko tak, dla pewności ) ten stary sterownik od RD03 do RD07 i ...o kuwa! też działało wszystko dobrze!!!
Mówimy sobie:"Pewnie coś na stykach nie stykało!" -i przekładka na powrót, czyli stary sterownik z RD03 do RD03, a ten z "7" do "7". I dupa, nie działa :(
No to jeszcze jedna przekładka: z RD07 do RD03 = działa!!! i ten stary z RD03 do RD07 =też działa
Więc jo sie pytom, o co kaman?
Czy jest coś takiego co "przywiązuje" jedno z drugim tzn pompę z tym sterownikiem?
Że np ta zakupiona pompa mogła być od RD07 i teraz trza nam dokupić sterownik też od RD07?
Jakieś pomysły?
A może ma ktoś zbędny sterownik od RD07 i chciałby odsprzedać za "garść PLNów"?
HELP !!!!!!!!!!!!!!!!( w imieniu Kumpla)

podos 08.06.2010 09:44

moze to jest temat podobny do tego ze moduły zapłonowe są wymienne tylko w jedną stronę. 07 bedzie chodzic na trójkowych (podobno) ale trójka na siódemkowych już nie. Przypomnę że 04 i 07 to jest ten sam moduł (wymienny)

R2D2 08.06.2010 10:12

Możliwe że sterowniki pompy chodzą na jakiś dolnych granicznych napięciach sterujących.
Napięcie to podaje moduł.
Reasumując w 07 chodzą obydwa zawsze a w 03 nie zawsze ? , to moze wskazywać na problemy z modułem/ami zapłonowymi w 03.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.