Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Rama, zawieszenia, napęd (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Łożysko główki ramy - regulacja. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=7938)

ozeh 29.01.2013 23:11

Sprawdziłem dzisiaj jak wygląda u mnie kwestia luzu na łożysku główki ramy. Wyczuwam naprawdę minimalny luz - jest taki ledwo wyczuwalny "przeskok" przy popychaniu i pociąganiu za spód lag. Podczas jazdy końcem sezonu nie wyczuwałem jakichś negatywnych objawów, a teraz sprawdzam, bo jest okazja. Chciałem się dopytać bardziej doświadczonych kolegów czy taki nieznaczny luz można omylnie zwalić na łożysko główki ramy, a tak naprawdę to jakiś inny problem? Jeśli tak, jak się upewnić? Kiedy stojąc przed motocyklem chwytam za kierownicę i próbuję ruszać przód-tył jest to samo.

Da radę wyregulować łożysko bez klucza dyno (mam dosyć dobre klucze, ale dyno niestety jeszcze nie)? Coś mi odpadnie? Czy warto to rozbierać w ogóle? :D

Dzieju 30.01.2013 08:08

Cytat:

Napisał ozeh (Post 287074)
Sprawdziłem dzisiaj jak wygląda u mnie kwestia luzu na łożysku główki ramy. Wyczuwam naprawdę minimalny luz - jest taki ledwo wyczuwalny "przeskok" przy popychaniu i pociąganiu za spód lag. Podczas jazdy końcem sezonu nie wyczuwałem jakichś negatywnych objawów, a teraz sprawdzam, bo jest okazja. Chciałem się dopytać bardziej doświadczonych kolegów czy taki nieznaczny luz można omylnie zwalić na łożysko główki ramy, a tak naprawdę to jakiś inny problem? Jeśli tak, jak się upewnić? Kiedy stojąc przed motocyklem chwytam za kierownicę i próbuję ruszać przód-tył jest to samo.

Da radę wyregulować łożysko bez klucza dyno (mam dosyć dobre klucze, ale dyno niestety jeszcze nie)? Coś mi odpadnie? Czy warto to rozbierać w ogóle? :D

Oczywiście że łożysko główki ramy ustawia się bez klucza dynamometrycznego.
Próby ,chwytając za lagi z kołem w górze i popychając motocykl na nkolach na hamulcu , zrobileś .
Ale dla pewności powinien ktoś w tym czasie dotknąć ręką półek i ramy w calu potwierdzenia miejsca luzu. Możliwe że złapałeś go też na lagach.
Jeśli bieżnie masz w dobrym stanie , czyli bez wgnieceń , to wystarczy skasować luz i sobie dalej jeździć.
Co do wgnieceń na łożysku. Jeśli jadąc robiąc wszelkie skręty na równej nawierzchni ( w całym zakresie kierownicy) nie poczułeś żadnych nierówności w pracy lożyska to jest szansa że nie jest wybite.
Całkiem możliwe również że po prostu łozysko się już zużyło i czeka cię wymiana.

Luz musi być tak ustawiony żeby koło w górze popychane palcem z prostego na boki leciało na max skręt ale płynnie i spokojnie.
Jeśli leci i wali o ogranicznik , lest za luźno, gdy przechyla się zbyt powoli lub wręcz blokuje się po drodze , jest za ciasno.
Po ustawieniu luzu skęceniu półek i dokręceniu górnej nakrętki może się zdarzyć że luz będzie ciut przy mały. Wtedy go korygujesz do właściwego.

ozeh 30.01.2013 10:57

Dzięki za informacje koledzy. Chyba sprawdzę to, skoro już przód mam prawie rozebrany. Z kluczem dynamometrycznym chodziło mi o to, że po drodze do śruby koronkowej do regulowania luzu jest jeszcze trochę innych śrub, które można przekręcić/niedokręcić (półki itd.) i się zastanawiałem czy da radę bez. :D

podos 30.01.2013 16:42

Sam klucz dyno to za malo - musialbys miec przejsciowke na nakretke koronkową. Idę o zaklad ze moze 1 -2 osoby maja coś takiego na cale forum. Wszycy robia na oko i dają radę. (opis jak wyżej lub w afripedii) + kontrola luzu po jednej wycieczce (raczej trzeba będzie trochę dokręcić)

jaro 30.01.2013 23:40

Mam pytanie czy te momenty dokręcanie są poprawne chodzi głównie o ten na czerwono.


Przydatne momenty dokręcania: Lagi w dolnej półce 33 Nm
Lagi w górnej półce 27 Nm
Uchwyty Kierownicy 26Nm
Nakrętka koronkowa łożyska główki 11Nm
Główna nakrętka mocująca półkę do sztycy - 128Nm
Główne śruby mocujące zaciski do lagi - 30Nm
Szpilki podtrzymujące ośkę koła do lagi (4 sztuki fi10) - 12 Nm
Ośka przedniego koła 64Nm

podos 31.01.2013 22:18

Tak. Mocno, nie? Jak dokrecalem to myślałem że się klucz zepsuł bo nie chciał kliknąć.

jaro 01.02.2013 16:26

Bardzo ciężko mój klucz nie kliknął bo się bałem że urwę:haha2:


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.