Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Kominek z DGP - ma ktos? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44896)

ArtiZet 20.09.2023 11:20

Jak pisałem mam kominek z DGP z turbiną ale może on działać także bez prądu tzn. grzeje wtedy salon szybą a w turbinie na poddaszu jest specjalny termostat, który jakby temperatura urosła za duzo a nie ma prądu uchyla klapę i gorące powietrze ucieka na nieogrzewany strych.
P.S. zrobił by go ponownie budując dom ale...jak wprowadzą zakaz palenia kominkami z możliwością egzekwowania tego to i tak cała ta instalacja będzie tylko ozdobą.

matjas 20.09.2023 17:41

Cytat:

Napisał Widmo80 (Post 829890)

Inna sprawa to kominki z płaszczem wodnym, ale umieszczonym ponad paleniskiem. To moim zdaniem dużo lepsze rozwiązanie i w to bym może poszedł w przyszłości.

Jednak ja lubie prostotę- proste zawsze działa.

Takie rozwiązanie mam ja.
Nad suchą kaseta 18kW z DGP mam wymiennik 12kW spaliny woda. Jak się to rozpali to klękajcie narody.

Tygrys 74 21.09.2023 05:52

[QUOTE=Tygrys 74;829971]Zgadza się kol Widmo 80 kominki ewoluowały najpierw dokladano szamot a potem wymiennik przeniesiono nad palenisko w tych wcześniejszych ważne jest podniesienie powrotu i palenie na wysokiej temp /. Też ksztalt kominka jest ważny najgorsze są narożne no i opał dąb jest najgorszy do kominka. NQUOTE]

matjas 21.09.2023 06:49

z tym dębem to mnie zaciekawiłeś
możesz rozwinąć i uzasadnić ale nie według swojego widzimisia? :D

mój widzimiś jest taki, że palę dębem od kiedy tu mieszkamy. próbowałem buczyny i brzozy /to ostatnie to dla przyjemności z otwartymi drzwiami kominka bo ładnie pachnie/.
bukiem nie lubię palić bo pali się wg mnie w sposób niekontrolowany w moim kominku - Jotul Harmony 18 - nie jestem w stanie domknąć całkowicie powietrza, tak jest to konstrukcyjnie zrobione, i po załadowaniu mam szybko 'kulę ognia', szybko się wypala, nie trzyma długo żaru - zupełnie nie do zostawienia na noc.

dąb z kolei działa u mnie liniowo - dwuletni rozpala się chętnie, pali się w sposób kontrolowany, warstwa żaru jest gruba i utrzymuje się długo i wciąż wydziela ciepło. zimą, kiedy palimy już ciągle, nie ma opcji aby kominek wygasł przez noc jeśli dołożę o 11.30. dodam, że czyszczę wtedy piec raz na trzy tygodnie.

w sezon /IX - IV/ spalam około 10mp dębiny. czasami mam jakiś tam mix drewna jak w ub roku ale to posrana sytuacja teraz. w tym roku kupiłem 12mp - niestety po 380PLN. skończyło się tanie palenie @#$%^&*!!!!

MrWaski 21.09.2023 07:28

Po prawie ćwierć wieku palenia w kominku mam taki subiektywny ranking:
1. grab
2. buk
3. dąb

Raz spróbowałem jesiona i nigdy więcej - tragedia. Brzozy nie używam bo ma małą wartość opałową.

matjas 21.09.2023 08:09

ja znam oficjalne rankingi opałówki - ale pytam się DLACZEGO nie dąb :D cytuję: ' dąb jest najgorszy do kominka' :D

ArtiZet 21.09.2023 08:35

Używam Graba głównie, brzozę także bo choć mało ciepła daje to miły kolor płomienia, dąb klasyfikuję między grabem a brzozą- sporo ciepła daje ale także zostaje sporo popiołu.

Mazurkas007 21.09.2023 08:38

Grab, buk, dąb w tej kolejności
Brzoza to śmieć, mało ciepła, dużo sadzy i brudu.
Dobrze pali się świerk, sosna, aromatycznie, ale to żywiczne iglaki, wszystko updlne później w kominku.

Mazurkas007 21.09.2023 08:40

Cytat:

Napisał ArtiZet (Post 829930)
Jak pisałem mam kominek z DGP z turbiną ale może on działać także bez prądu tzn. grzeje wtedy salon szybą a w turbinie na poddaszu jest specjalny termostat, który jakby temperatura urosła za duzo a nie ma prądu uchyla klapę i gorące powietrze ucieka na nieogrzewany strych.
P.S. zrobił by go ponownie budując dom ale...jak wprowadzą zakaz palenia kominkami z możliwością egzekwowania tego to i tak cała ta instalacja będzie tylko ozdobą.

Nikt ci nie może zabronić ogrzewać domu w dowolny sposób, gdy nie ma prądu na przykład.
Więc masz prawo mieć na czarną godzinę i regularnie używać, dla testów, dla utrzymania w sprawności.

WojtasA 21.09.2023 15:48

Ja najbardziej lubię dąb i buk. Grab i jesion jakoś słabo się palą w moim kominku. Brzoza do rozpalania i do zapachu.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.