Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Rama, zawieszenia, napęd (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=7)
-   -   zębatka przednia (luzy) (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=158)

Vooytas 09.06.2008 07:05

Kazmir, napewno są zainteresowani. Niewiem czy zauważyłeś jeszcze nigdy nawet zdjęcia nie wkleiłem.... nie że mi się niechce, nie potrafie poprostu:(:mur:
Może ktoś bardziej obcykany ma takie możliwości to prześle?? hę?

laska 02.08.2008 15:18

Cytat:

Napisał JANEK (Post 974)
oto zdjęcia
Załącznik 49

Panowie, przepraszam za odgrzewanie zdjęcia ale mam ważne pytanko. Jak mam oryginalną zębatkę taką jak ta na zdjęciu, to mam z jednej strony jakie wycięcie o kształcie prawie odpowiadającym zabezpieczeniu. Ale tylko prawie - czyli ja go tam nie wcisnę. Czy to wycięcie to tylko na śruby a zabezpieczenie idzie na gładką stronę zębatki? Pierwszy raz mam oryginalną i stąd pytanie. Dzięki za pomoc. W skrócie czy ta strona, która jest na tym zdjęciu to ta, którą będę widział po założeniu. Uff.
pozdr,
laska

rambo 04.08.2008 20:38

tak laska :)

laska 04.08.2008 23:25

I tak właśnie wczoraj założyłem. Poszedłem do domu, wypiłem piwko i znalazłem serwisówkę. Aż głupio, że człowiek o takie pierdoły się pyta, krzywdy nie chce Krasuli zrobić ;)

Arecki007 24.01.2009 18:26

7 Załącznik(ów)
Chciałbym zapytać w sprawie wałka...
ostatnio nie miałem kiedy tego sprawdzić ale nadarzyła się okazja więc zciągnąłem osłonę, pomacałem jak to wygląda...i ruch zębatki na wałku okazał się...no właśnie i nie wiem czy to jest niewielki czy wielki...zami oceńcie, poniżej przedstawiam 2 zdjęcia z maksymalnym wepchnięciem zębatki w stronę silnika i odwrotnie...można ocenić po tym jak się ona rusza na wałku.



jakoże nie dawało mi to spokoju...pozatym chce wyczyścić ten cały syf który tam znalazłem, ściągnąłem zębatkę (15 minut siłowałem się z tymi śrubami ale się udało). Wałek ukazał mi się taki jak na zdjęciu poniżej...trochę rudawy ale chyba w miarę oka, proszę sami oceńcie:

Zębatka przy ściąganiu zeszła z wałka bez większego problemu więc mniemam że jest ona w znacznym stopniu wyrobiona? Czytałem na forum że nowa wchodzi ciężko na wałek...i teraz pytanie apropo niej...czy nadaje się ona do wymiany?


....i czy jesteście w stanie rozpoznać jakiego to producenta jest zębatka?


I ostania sprawa...zastanawia mnie jeden problem który znalazłem pod pokrywą...zębatka poruszałą się nie tylko wzdłuż wałka ale także na boki...tzn można było odchylić jej płaszczyznę lekko względem osi wałka i jak spojżałem na osłonę i ten gumowy element w nią wstawiony to chyba trochę za bardzo to wszystko lata wycierając wspomnianą wcześniej gumę...co o tym myślicie?:



NO i nie krzyczcie tu na mnie że taki tam syf....pierwszy raz rozbierałem tam Hondę bo mam ją z miesiąc...więc pomału sobie ją oglądam a że nie stoi u mnie a w garażu kumpla który jest znacznie odgległy to niestety nie mam za bardzo na to wszystko czasu :( ...ale do wiosny jeszcze chwila została :)
Czekam na rady i opinie :)

Ropuch 24.01.2009 18:54

Wałek minimalnie zjechany - ale minimalnie co widać gołym okiem. Przeglądnij pierwsze posty, popatrz na zdjęcia, a będziesz wiedział czemu.
Brudem też się nie przejmuj bo to prawie normalka w tamtym miejscu.
Zębatka jeszcze nie najgorsza (chyba AFAM), jeśli łańcuch jest dobry to wymień tylko ją z zestawu napędowego....wcześniej umyj wszystko i posmaruj pastą miedziową sam wałek.
Luz wzdłużny jest ok (po osi wałka)...załóż samą zębatkę na wałek (bez łańcucha), zapnij bieg i popatrz na luz prawo/lewo na samym wałku kręcąc zębatką.

dj.1 24.01.2009 19:52

Masz szczescie walek wyglada jak nowy i nastepne 100.000km lekko na nim zrobisz . Luz o jakim piszesz nie ma znaczenia.

rambo 24.01.2009 21:08

Chciałem coś napisać, ale Ropucha i Didżej wyczerpali temat :)

Arecki007 25.01.2009 07:10

Fajno że tak pozytywnie jest...ale żaden z Was nie odniósł się do ostatniego zdjęcia...czy takie wyrobienie gumy na osłonie jest rzeczą normalną? I jak się sprawdza czy łańcuch jest oka? Tylko po tym na ile jest naciągnięty? Czy jakoś da się to ocenić po samych ogniwach?

dj.1 25.01.2009 07:14

z tego co widze to zebatka jest zle zalozona te grube powinno byc od strony walka a nie silnika i moze dlatego ta guma tak poszla . :vis:

Arecki007 25.01.2009 07:29

Podos kiedyś napisał:
"Dodal bym do opisów:

1. w ktorą stronę idzie zebatka zdawcza. Bo nie jest symetryczna. czyli ze idzie odsadzeniem do silnika."

To odsadzenie to tam gdzie zębatka jest grubsza czy tam gdzie jest ciensza. Bo u mnie w moto było tak że tą grubsza częścią była odwrócona do silnika, a zabezpieczenie przykręcone było do tej strony bardziej płaskiej "cienszej"

Arecki007 25.01.2009 07:30

Cytat:

Napisał dj.1 (Post 40876)
z tego co widze to zebatka jest zle zalozona te grube powinno byc od strony walka a nie silnika i moze dlatego ta guma tak poszla . :vis:

Czyli wg Ciebie na to grube powinno być zabezpieczenie przykręcane?

dj.1 25.01.2009 07:55

Zabezpieczenie ma byc przykrecone na to grube na 100 % . Tak jest przy fabrycznie nowej AT.

Zając 25.01.2009 09:47

Co do sprawdzenia łańcucha.Spróbuj odciągnąć łańcuch od tylnej zębatki do tyłu. Jeśli go odciągniesz to łańcuch jest wyciągnięty

podos 25.01.2009 19:17

Cytat:

Napisał dj.1 (Post 40879)
Zabezpieczenie ma byc przykrecone na to grube na 100 % . Tak jest przy fabrycznie nowej AT.

co znaczy grube? Masz tam napis "made in france" To według ciebie ma iść tym napisem do silnika? Czy odwrotnie?
Fabrycznie na zebatce od frontu jest guma...

Łancych pracujacy pod katem - będzie baaardzo krótko żył... Lepiej być pewnym jak to ma iść...

motormaniak 25.01.2009 19:41

Msam w swojej taką zębatkę i wg mnie:
Ta zębatka która jest na zdjęciu jest grubsza od np Sunstara i JT o jakieś 2,5mm . Te "grube" powinno iść na zewnątrz , ale ta zebatka ma "kołnierz" z obu stron i w tym przypadku zakładasz na zewnątrz tam gdzie jest grubiej (nie jestem pewny czy z tej strony jest napis). A zabezpieczenie kup nowe (koszt 20 zł w hondzie). Twoje jest wyrobione. Nowe zabezpieczenie ma taką samą szerokość jak wycięcie w wałku zdawczym i jest przykręcone na sztywno do zębatki więc o luzie poosiowym nie powinno być mowy - przynajmniej dopuki sie nie wyrobi. Smar nakłada sie w tym miejscu po to żeby rdza nie zjadała frezu i wałka.

dj.1 25.01.2009 19:48

na zdieciu widac ze made in france to jest to grubsze, i wlasnie do tego przykreca sie srubki z zabezpieczeniem.

podos 25.01.2009 19:55

dobra, nie wiem, o co Wam chodzi. Wg Was, zębatka ma być bliżej czy dalej silnika, bo do tego się to sprawadza...

motormaniak 25.01.2009 20:53

Tak- wygląda że napis ma być na zewnątrz. Zębatka ma być bliżej silnika. A zabezpieczenie wymienić. pozdr

podos 25.01.2009 21:50

to oznacza, że już drugi łańcuch źle zakładam, źle też napisałem w wikipedii (odsadzeniem do motocykla) i wogóle daleko do wiosny.

chyba wypada poprawić...

rambo 25.01.2009 22:31

Odsadzeniem nie do motocykla. Ale kiedyś założyłem odwrotnie i skos jaki powstaje jest niewielki :Thumbs_Up:

7Greg 25.01.2009 23:03

Cytat:

Napisał podos (Post 41001)
to oznacza, że już drugi łańcuch źle zakładam, źle też napisałem w wikipedii (odsadzeniem do motocykla) i wogóle daleko do wiosny.

chyba wypada poprawić...

Kurcze, faktycznie odwrotnie napisałeś ;)

http://tarcu.com/Inne/At/AT00151.jpg

podos 26.01.2009 12:07

O widzisz - tego w Heynesie nie widać tak ładnie. Nie tylko tak napisałem ale i zrobiłem.

I co się dziwić, ze mi DID wytrzymał 18 tys tylko? Idę obracać swoją. Dobrze, ze tylko do Miedznej i z powrotem pojechałem na nowym napędzie.

Dzieki i przepraszam za zamieszanie.

Afripedię poprawiam.

podos 26.01.2009 12:13

Cytat:

Napisał rambo (Post 41013)
Odsadzeniem nie do motocykla. Ale kiedyś założyłem odwrotnie i skos jaki powstaje jest niewielki :Thumbs_Up:

Dzieki.

Niewielki ale:

- lancuch lekko ociera o plastikową osłonę lańcucha.
- w innym miejscu wyrabia ślizgacze. Bede miał teraz 4 rowki.
- chyba jednak skraca żywot...

rambo 26.01.2009 13:31

No mały żółty ludek nie być głupi ;)

Arecki007 26.01.2009 15:50

No dobra to reasumując zębatka ma być szerszą częścią na zewnątrz...czyli musi być bliżej silnika :) Czyli tak jak oponę przednią tak i zębatkę miałem źle zamontowaną:dizzy: Dobrze że z wałkiem się nic nie stało :)...za radą motormaniaka zabezpieczenie wymienię no i oczywiście zębatkę...posmaruje sobie jakoś delikatnie od środka tą gumę farbą żeby sprawdzić czy otarcia które już mam nadal się będą pogłębiać...w sumie powinno pomóc przesunięcie zębatki bliżej silnika:confused: zobaczymy.
A czy ta moja zębatka przez to że jest szersza nie jest lepsza od pozostałych wymienionych powyżej producentów? Może warto założyć taką samą? Czy ktoś jest na 100% pewnien jakiego producenta jest ta zębatka? Bo skoro jest szersza to na większej powierzchni styka się z wałkiem więc zmniejsza to możliwośc "zjechania" wałka zdawczego...co o tym myślicie...i na jakich zębatkach najlepiej jeździć? (poza Hondowskimi)

Cytat:

Napisał podos (Post 41085)
O widzisz - tego w Heynesie nie widać tak ładnie. Nie tylko tak napisałem ale i zrobiłem.

I co się dziwić, ze mi DID wytrzymał 18 tys tylko? Idę obracać swoją. Dobrze, ze tylko do Miedznej i z powrotem pojechałem na nowym napędzie.

Dzieki i przepraszam za zamieszanie.

Afripedię poprawiam.

Miło że nie tylko mi się to odgrzanie tematu przydało ;)

Zet Johny 27.01.2009 22:37

Mam zębatkę sunstara i rzeczywiście wypukła część ma iść na zewnątrz.
Po czym poznałem?
Zęby patrząc od wspomnianej wypukłej strony pochylają się w lewą stronę czyli w kierunku obrotu.
Zębatki innych firm mają coś takiego?
Pozdrawiam!

rambo 27.01.2009 23:11

yyyyyyy....... W nowej są przechylone czy w używane......??

podos 28.01.2009 10:09

Ja jeszcze sprawdzilem wszystkie stare swoje zębatki... I każda ma napisy na odsadzeniu - czyli na tej częsci, która po montażu pozostaje widoczna. Taka sama wskazówka jest zresztą w Heynesie, i jak widać na obrazku 7grega z niemieckiego manuala również.

ODSADZENIEM I NAPISAMI NA ZEWNĄTRZ

Franz 28.01.2009 19:59

Ja tam nic nie chcę gadać, ale zawsze zakładam większym odsadzeniem
od strony silnika. Nie chodzi o Afrykę bo w Afryce nie zmieniałem :p
ale w innych motocyklach ociera łańcuch o obudowę.

Arecki007 28.01.2009 20:59

Cytat:

Napisał Franz (Post 41458)
Ja tam nic nie chcę gadać, ale zawsze zakładam większym odsadzeniem
od strony silnika. Nie chodzi o Afrykę bo w Afryce nie zmieniałem :p
ale w innych motocyklach ociera łańcuch o obudowę.

No jak? Przecież jak zakładasz większym odsadzeniem od strony silnika czyli napisy od strony silnika to właśnie wtedy łańcuch ma bliżej obudowy...bo jest dalej od silnika..dobrze Cię zrozumiałem?

Zet Johny 28.01.2009 21:00

Cytat:

Napisał rambo (Post 41350)
yyyyyyy....... W nowej są przechylone czy w używane......??

W używanej są pochylone, przy nowej też musiały być bo nie jest skatowana.

rambo 28.01.2009 22:12

w nowej są symetrycznie i idealnie równe. Te pochylenie pojawia sie w takim razie w czasem :)

Arecki007 31.01.2009 20:55

Cytat:

Napisał Ropuch (Post 40833)
Wałek minimalnie zjechany - ale minimalnie co widać gołym okiem. Przeglądnij pierwsze posty, popatrz na zdjęcia, a będziesz wiedział czemu.
Brudem też się nie przejmuj bo to prawie normalka w tamtym miejscu.
Zębatka jeszcze nie najgorsza (chyba AFAM), jeśli łańcuch jest dobry to wymień tylko ją z zestawu napędowego....wcześniej umyj wszystko i posmaruj pastą miedziową sam wałek.
Luz wzdłużny jest ok (po osi wałka)...załóż samą zębatkę na wałek (bez łańcucha), zapnij bieg i popatrz na luz prawo/lewo na samym wałku kręcąc zębatką.

Wałek porusza się na zapiętym biegu nieznacznie...prawo/lewo kręcąc zębatką na boki przekręca się wałek o 1/16 obrotu...inaczej 1 ząbek zębatki :) Mam nadzieję że taki luz jest dopuszczalny?

Misza 31.01.2009 22:13

Zależy czy ten luz jest względem wałka czy razem z wałkiem... jak już wiadomo, zębatka normalnie się rusza z wałkiem co jest wynikiem luzu w skrzyni.

a tak z innego tematu... czy miał ktoś już taką sytuację, że wałek był już lekko zjechany a jeździł dalej? Ile da się zrobić przebiegu mniej więcej? Kilkanaście tysięcy? Kilkadziesiąt? Silnik mam kurde dość nowy i chodzi przepięknie, tylko ten wałek.... jakby co mam stary silnik z nienaruszonym wałkiem to bym se zmienił na przyszłą zimę :)

sqmir 23.08.2009 14:44

zębatka przednia -luz w skrzyni
 
czy może ktoś z doświadczonych userów looknać na zębatkę - tzn na filmik pierwszy, czy luz skrzyni biegów nie jest za duży?

http://sqmir.homeftp.net/TA

generalnie to TA jest ..ale na forum Trampka nikt nie kwapi się z odpowiedzią. lato w pełni, chopy w polu:)

pałeł 23.08.2009 21:01

eh tak w butach do obory ??

Kazmir 23.08.2009 21:16

sqmir zapraszamy do powitalni ...........odpowiedź czeka:)

sqmir 23.08.2009 21:38

witam. do powitalni już zawitałem. tam się pokajałem. odpuście Panowie:mur:

pałeł 23.08.2009 21:49

wiesz co tematem wałka to juz zygam było o tym na tym obecnym forum jak i na starym czytanie nie boli, szukaj nie gryzie
jeśli nie wiesz jak jest dobrze daj zarobić mechanikom jest ich tu od groma

sqmir 23.08.2009 21:57

jasne. przewertowałem fora dwa. albo za szybko i umknęło mej uwadze, albo tego info nie znalazłem nie pytam się o to co wiem. a o luz w skrzyni jedynie ..po to jest filmik. na wymioty bierz gastrolit.:Thumbs_Down:

puszek 23.08.2009 22:50

Spokojnie Panowie.Nowy jest troche wyrozumiałości i cierpliwosci... na pewno sie dotrze.

tomozdyn 24.08.2009 09:40

Luz na wałku zdawczym lub jak kto woli zębatki przedniej pod warunkiem że nie jest poosiowy (dopuszczalny) nie wyglada źle i daje się jezdzic ale może prowadzić do spustoszen w skrzyni.
Tak jak pisalem w wątku http://www.africatwin.com.pl/showthread.php?t=3982 okazalo się:
1. rozpolowienie silnika nieuniknione:(:(
2. lozysko do wymiany rozsypalo się w drobny mak
3. uszkodzilo jeden z trybów na wałku zdawczym - do wymiany :(:(
4. profilaktycznie wymieniam drugie lozysko
MAM NADZIEJĘ ŻE AFRI BEDZIE READY JUZ NA WEEKEND.

Kazmir 24.08.2009 21:30

No to witamy:)
Z tego co pokazałeś na filmikach wałek jest OK. Natomiast wymieniłbym płytkę zabezpieczającą - jej wyrobione ząbki powodują, że zębatka ma trochę luzu na boki. Można próbować ją odwrócić (jeśli tego jeszcze nikt nie robił)

sqmir 25.08.2009 13:16

kazmir - dzieki za opinie. sprawdze jak to jest. kupilem nową zębatke w saloonie hondy (63 PLN za Sunstar:Thumbs_Up:) celem wymiany. jęzeli chodzi o luz na wałku prawo-lewo, czyli ten zły(jak zły cholesterol;) to nie wyczuwam.

zakladając ten watek chodziło mi o opine na temat luzu w skrzyni biegów, tzn krecąc zębatką prawo-lewo wg mnie ma dość dużą swobode ruchu nim załapie opór w skrzyni. THX

tomozdyn -
Cytat:

Luz na wałku zdawczym lub jak kto woli zębatki przedniej pod warunkiem że nie jest poosiowy (dopuszczalny) nie wyglada źle i daje się jezdzic ale może prowadzić do spustoszen w skrzyni.
o jakim luzie mowa? poosiowy dopuszczalny, moze prowadzic do spustoszeń. nie kumam. prosze wytłumacz mi prościej co miales na myśli.

tomozdyn 26.08.2009 00:23

Cytat:

Napisał sqmir (Post 71395)
kazmir - dzieki za opinie. sprawdze jak to jest. kupilem nową zębatke w saloonie hondy (63 PLN za Sunstar:Thumbs_Up:) celem wymiany. jęzeli chodzi o luz na wałku prawo-lewo, czyli ten zły(jak zły cholesterol;) to nie wyczuwam.

zakladając ten watek chodziło mi o opine na temat luzu w skrzyni biegów, tzn krecąc zębatką prawo-lewo wg mnie ma dość dużą swobode ruchu nim załapie opór w skrzyni. THX

tomozdyn -

o jakim luzie mowa? poosiowy dopuszczalny, moze prowadzic do spustoszeń. nie kumam. prosze wytłumacz mi prościej co miales na myśli.

Sqmir, luz poosiowy czyli po normalnemu możesz lekko wepchnąć wałek i wyciągnąć. Kłopot zaczyna się wtedy kiedy wałek rusza się w każdej płaszczyźnie - możesz zatoczyć nim kołó o różnej średnicy

sqmir 26.08.2009 22:16

:mur::mur::mur: . przecia mogłem na to wpaść:) dzięki!!

JarArt 29.08.2009 15:56

Posiada ktoś jeszcze może ten artykuł z ŚM o tym wałku zdawczym. Będę wdzięczny gdyby ktoś przesłał na jartur@poczta@fm. Z góry dzięki....

ramires 30.08.2009 23:41

JarArt - > Afripedia :) -> http://faq.africatwin.com.pl/Napisali_o_Afryce...

JarArt 31.08.2009 19:46

Dzięki Ramires
Szukałem w Afripedii, ale ten dział ominąłem... nie wiedzieć czemu... :):)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.