Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   GPS (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Zumo 395LM czy TOMTOM Rider 410??? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=27674)

rambo 14.10.2016 10:25

Cytat:

Napisał cygan (Post 501988)
To jeszcze jedno pytanie: jak z parowaniem z telefonem i obsługą funkcji dzwonienia - ja mam Samsunga S6 więc android?

Rider i Zumo, oba równie sprawnie łączą się ze smartfonami :Thumbs_Up:
Tu obie nawigacje spełnią wszystkie twoje wymagania :at:

Dubel 14.10.2016 10:25

Fucktycznie , Dzieki :Thumbs_Up:

zimny 14.10.2016 11:55

Mam Zumo 390 na drogi. Kupiłem na chwilę przed premierą chyba tego TomToma.

Obiektywnie, jak się nie ma przyzwyczajeń - to wydaje mi się że TomTom oferuje więcej, także jeśli chodzi o mapy na dzień dobry.

Z drugiej strony ilość map dostępnych na Garmina jest taka, że nic go nie przebije, tylko kto to realnie wykorzysta.

Zumo 390 jest bardzo fajne dla osób przyzwyczajonych do interfejsu, sposobu działania i ergonomii Garmina. Na pewno nie jest to ideał, ale akurat u mnie spełnia swoje zadania bardzo dobrze. Opcja kręte drogi działa bardzo fajnie dopóki nie jedziemy po mieście bo wtedy bywają jaja jak berety :D

TomTom miałem samochodowy i jakoś mi nie podchodził - ale to zupełnie inna bajka.

Nie wiem czy ktoś takich bajerów używa ale Garmin 390 ma opcję dokupienia czujników ciśnienia w oponach. Czy TomTom też to nie wiem, czy to przydatna funkcja nie wiem i nie wiem czy się dowiem z uwagi na cenę czujników :Thumbs_Down:

Sądzę że dla kogoś kto nie ma przekonań, przyzwyczajeń - oba sprzęty sprawdzą się bardzo dobrze.

Pozdr
zimny

rambo 14.10.2016 12:08

Kolega Cygan pytał o Zumo 395 i TomTom Rider 410.

390 nie ma kilku extrasów które ma 395.

Ale z Kolegą Miszel ustaliliśmy, że te ekstrasy wymagają kupna specjalnych map od Garmina, które same w sobie.. Nie obejmują Polski, usługi zbliżone do GPSspot są dodatkowo płatne. itd itd.

Różnica cen Zumo 395 i Rider 410 też jest spora, 2199zł kontra 1649zł

Przy cenie ponad 2000zl wolałbym osobiście ZUmo 590 z 5" ekranem.
Nie widziałem lepszego ekranu w GPS nawigacji.

zimny 14.10.2016 12:16

Tak Rambion, zdaję sobie sprawę z tego, że pytanie było o 395. Jednak biorąc pod uwagę ceny wskazałem na 390 - bo to jest konkurencja bezpośrednia dla tomtoma 410 jeśli chodzi o cenę. I z tego co jakiś czas temu, dla obiektywnego użyszkodnika gremlin słabiej wypada.

Jakbym miał za jakieś bajery w 395 dopłacić 500-600zł to kupiłbym TomToma :) Nie wiem czy 390 jest jeszcze w sprzedaży.

Z doświadczeń wiem że extrasy w Garminie często gęsto nie są warte wykładania paru stów więcej. Dla mnie okolice 1600 za nawigację typową na moto to już górna granica ceny.

Monterry nie wliczam w temat bo to jest zupełnie inna bajka.

Pozdrawiam
zimny

rambo 14.10.2016 12:42

W tym porównaniu również Zumo 390 wypada słabiej od TomTom Rider 410.

Jeśli zrównać cenę 410 i 390 to mamy dalej:

Plusy dla 410

Mapa Świata
Aluminiowa obudowa
Załadowane 100 najciekawszych tras po Europie (żadna w PL)


Plusy dla 390
Zdecydowanie większa dostępność map dzikich krajów (TOPO i OFFROAD) ale w nawigacji na asfalt i do auta, ma to marginalne znaczenie.


W świetle użytkowania GPS w OFFroad i w terenie, było by mi osobiście łatwiej wypisać dlaczego nie 410 i nie 395 ale nie wiem czy autorowi postu o to w sumie chodzi :D
Jak coś to zrzucę odpowiedzialność na Miszela - on zaczął :D ;)

Zet Johny 14.10.2016 12:47

Rambo powiedz mi jak słuchać muzyki przez/w 390 bo chyba się jeszcze nie dokopałem? (395 ma na pewno taką funkcję)

rambo 14.10.2016 12:55

A przepraszam !
Jednak to dopiero w 395 :Thumbs_Up:

Miszel 14.10.2016 14:16

Cytat:

Napisał rambo (Post 502053)
W świetle użytkowania GPS w OFFroad i w terenie, było by mi osobiście łatwiej wypisać dlaczego NIE 410 i nie 395 ale nie wiem czy autorowi postu o to w sumie chodzi :D
Jak coś to zrzucę odpowiedzialność na Miszela - on zaczął :D ;)

Tu nawet chodzi nie tyle o sam OFF co po prostu o dalszą wyprawę..
W sumie święta racja - autor wątku zadał jasne pytanie, a odpowiedzi się rozłażą :)
Ale zdaje się większość użyszkodników tego forum prędzej czy później wyprawia się gdzieś dalej, poza Polskę i poza piękne, oznakowane asfalty. I tu właśnie przydaje się porządna nawigacja "wyprawowa". Taką nawigacją jest właśnie Monterra i jak dotąd chyba nic innego jej nie dorównuje.
O co mi chodzi?
Wiadomo, że różne systemy nawigacyjne i mapy różnie się sprawdzają w zależności od kraju/regionu świata. I tak o ile na terenie UE wszystkie nawigacje szosowe sprawdzają się całkiem dobrze, to im dalej na wschód tym większe zróżnicowanie między nimi da się zauważyć. W dziedzinie map topo króluje w zasadzie format dla garminów. Często jednak mapa topo daje w d..ę gdy chcemy przemieścić się po prostu drogami. Przydałoby się wtedy coś innego. Ale co, jeśli możemy używać tylko map garminowskich?? Konkretne przykłady:
1. Do jazdy po Rosji - przelotówki i miasta używałem wyłącznie Navitela, bo mapy garminowskie zbyt często pokazywały bzdury - i to zarówno oficjalna mapa Garmina jak i rosyjska mapa topo. Ale gdy zjeżdżałem na leśne drogi, to przełączałem się właśnie na rosyjską mapę topo (tutaj sprawdzałą się bardzo dobrze!) i używałem wykreślonych wcześniej tracków. "Przełączałem się" - tak! Bo oba systemy mam na Monterze i co ciekawe, oba mogą pracować równocześnie. Jeszcze mało? No to dodajmy Soviet Military Maps - sztabowe sowieckie rastry z lat 80-tych - w Rosji ciągle bardzo aktualne. Obejmują też PL i resztę EU... :D
2. W Rosji dobrze jest też wiedzieć gdzie jest najbliższa zaprawka, bo może sie okazać że zostaniemy bez paliwa i trzeba będzie szukać na piechotę. Mapy garminowskie poległy. Navitel był dużo lepszy. Ale całośc bardzo dobrze uzupełnia baza danych 2GIS - niezależny program androidowy, często aktualizowany. Zainstalowany gdzie? - na Monterze....
3. Podobna jak w 1. sytuacja w Gruzji - genialna garminowska wektorowa mapa topo z gruzińskiego Geolandu, z zaznaczonymi nawet małymi źródełkami w górach i przy wjeździe do Rosji zmiana na Navitela. Wszystko w locie, bo zainstalowane na tym samym urządzeniu.
4. Noclegi na kempingach - w systemach nawigacyjnych POI często są nieaktualne. OK, ale jest androidowy Archie's Campings. To niezależny program z namiarami na większość europejskich campingów. Często aktualizowany i wiarygodny. Dodatkowa zaleta: współpracuje bezpośrednio z nawigacją Sygic (cena z dożywotnią licencją na EU - 20 euro). Wybór campingu uruchamia Sygica i automatycznie wyznacza w nim trasę.. Wszystko zainstalowane na Monterze.

Można wspomnieć o robieniu przez Monterrę geotagowanych zdjęć i filmików dla dokumentacji, instalowaniu liczników km, notatnikach i innych pierdołkach ze sklepu play.

To wszystko mam na myśli mówiąc o "nawigacji wyprawowej"

Uff, teraz Rambo może zwalać na mnie samo najgorsze.. :D

Zdrowko,
Miszel

cygan 14.10.2016 14:38

To uzupełniając szukam nawigacji na asfalt i to głównie po Polsce ( odrazu dodam że opcja telefon+AM lub google mnie nie interesuje). Do offa mam starego sprawdzonego GPS 62s i on daje radę.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.