Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Kwestie różne, ale podróżne. (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=80)
-   -   ...wojna na Bałkanach! (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=18501)

PARYS 01.07.2013 21:18

Cytat:

Napisał rambo (Post 326085)
Zanim było i jest sterowane przez zachód (Niemcy, Usa) wcześniej było sterowane przez wschód (Rosję)
Tu i tu kasa :dizzy:

Sterowane było przez jednych i drugich jednocześnie. Jugolandia była zawsze (no powiedzmy od II wojny światowej) terenem, o który była rywalizacja pomiędzy tymi mocarstwami. Tito nigdy nie pozwolił na obecność ruskich, którzy tak bardzo chcieli tam być, z drugiej strony bratał się ze wszystkimi komunistami świata, którzy często zresztą gościli w Belgradzie a ku pamięci ich kongresów masz teraz aleję platanów o imionach tychże właśnie komunistów wszelkiego koloru skóry. Nazwiska są ciekawe. I co z tego? Polska też była 'komunistyczna', Węgry też, Czechosłowacja itd. Ale żaden z tych krajów nie miały w latach '70 i '80 ruchu bezwizowego do USA. S plavim pasozom moglo vsuda po svetu putovati!
Więc nie dziw się, że z wojny domowej chcieli wszyscy korzystać i tu też nie było inaczej. Relacje są, że po prostu ruscy nie zdążyli dolecieć, a hamerykańce byli 2 godziny przed nimi i dlatego znowu opanowali region.

Orzep 01.07.2013 21:44

PARYS, chcę być na Zlocie, gdzie i ty będziesz!
Zaczniemy od rozmów, a potem alkohol...bo to zbyt ciekawy temat, a widzę, że wiedzę posiadasz!

Pozdro Orzep
p.s. Z nudów dopadłem ostatnio "wPracy" jakąś książkę historyczną dla Liceum.
Nie pamiętam, czy wydanie sprzed PIERSTROJKI, ale pisali, że TITO miał "swójKomunizm", z wyjebaniem na "stalinizm"!
...no jeszcze ewenementem był Hodża i jego bunkry ;)

PARYS 01.07.2013 21:52

Cytat:

Napisał Orzep (Post 326122)
PARYS, chcę być na Zlocie, gdzie i ty będziesz!
Zaczniemy od rozmów, a potem alkohol...bo to zbyt ciekawy temat, a widzę, że wiedzę posiadasz!

Paru takich już było co chcieli ze mną na trzeźwo pogadać ;):D:zdrufko:

Orzep 01.07.2013 21:59

Cytat:

Napisał PARYS (Post 326125)
Paru takich już było co chcieli ze mną na trzeźwo pogadać ;)

...damy radę, bo podobno Ja mam lewy sierpowy nie kiepski :D

rambo 01.07.2013 22:01

Cytat:

Napisał Orzep (Post 326122)
pisali, że TITO miał "swójKomunizm", z wyjebaniem na "stalinizm"!)

To raczej było o Hodży, który nazywał Stalina mięczakiem, i miał zaprowadzić w Albanii swoją wersję komunizmu. :Thumbs_Down:

Orzep 01.07.2013 22:09

Cytat:

Napisał rambo (Post 326129)
To raczej było o Hodży, który nazywał Stalina mięczakiem, i miał zaprowadzić w Albanii swoją wersję komunizmu. :Thumbs_Down:

...poczytaj choćby "jebniętą" wikipedię!
Tito "szedł" swoimi torami!

Pozdro Łorzep

Orzep 01.07.2013 23:21

Cytat:

Napisał Elwood (Post 326134)
Kto dzisiaj świętuje pierwszy dzień czlonkowstwa w eurokołchodzie?

Croatia...ale w PL news`ach słyszałem, że nie są w Szengen, więc tylko PASZPORT!
Od 2005 funkcjokuje dowód, dla Ułanów ;)
Pozdro Orzep

PARYS 01.07.2013 23:38

Ok. To już temat nie dla mnie.
Aufviedersehen.

Orzep 02.07.2013 07:39

Chorwacja weszła do UE, a Kosovo wprowadziło wizy dla 87państw...

Rychu72 02.07.2013 08:08

Byłem w Krajinie w m. Slunj (wtedy Serbskiej Krajinie 1994-1995) 1,5 roku. 1 rok za panowania Serbów i pół roku za panowania Chorwatów.

Po obu stronach byli ludzie i żal mi było tych i tych, a najbardziej rodzin mieszanych serbsko-chorwackich. Domyślacie się co przeżywały te rodziny gdy jej członkowie musieli się zdeklarować po której stronie będą walczyć. Np. żona z rodziną uciekała do Chorwacji, mąż szedł walczyć z Chorwatami, a ojce i matki męża zostawali lub uciekali do Serbii. Do dzisiaj nie mogę tego ogarnąć. Poznałem tam kilka takich rodzin i czasami myślę jak to się dla nich skończyło.

Byłem tam operatorem centrum komunikacyjnego i udostępnialiśmy miejscowym telefony. Codziennie przychodzili i dzwonili do bliskich. Najczęściej były to informacje o śmierci kogoś z rodziny. Często dzwonili Serbowie do swoich rodzin w Chorwacji lub w Bośni. Tyle łez co mi było zobaczyć ..... :(

Byli też autochtoni którzy nie deklarowali swego pochodzenia.... dostawali po dupie od jednych i drugich. Najczęściej byli to starzy ludzie, którzy mieszkali tu z dziada pradziada.

Wojna to straszna rzecz.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.