Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Układ chlodzenia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Co lać do zbiorniczka wyrównawczego (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=6477)

rambo 10.05.2010 18:46

To sie ma samo odpowietrzyć. Z korkiem made in wieczny jest tak samo OK jak z tym made in rambo :Thumbs_Up:

wieczny 10.05.2010 18:52

Otóż mi się płyn cofnął. Sprawdziłem to dziś. Nagrzałem dziada i tak jak Haynes radzi lekko odkręciłem korek rozszczelniając chłodnicę. I co? I mi syczało a potem zaczął lecieć płyn. Czyli tak jakby odpowietrzyłem? Silnik ostygł i płyn się cofnął.

Ergo:

Płyn nie cofa się Afrykom z powietrzem w układzie :)?

Uriel 10.05.2010 19:04

Cytat:

Napisał wieczny (Post 114162)
Płyn nie cofa się Afrykom z powietrzem w układzie :)?

Ha! Czyli dobrze kombinowałem. Teraz się sam poklepię po ramieniu i dam sobie ciastko.


PS Ten Haynes o którym wspominasz mnie zainteresował. Wyglada jak coś co zrobi z takiego mechano tłuka jak ja kogoś kto umie sobie oporządzić motocykl. Czy w tym tomiku do trampków i XRV jest coś o RD03? Bo w tytule piszą "XRV 750 years 87-2003" więc coś mi nie gra :-)

rambo 10.05.2010 19:13

a korek w AT nie jest tak zrobiony że jak jest duże ciśnienie to wylewa się rurką pod korkiem płyn?

wieczny 10.05.2010 19:19

03 nie występuje bezpośrednio w tym wydawnictwie, ale zasada działania elementów jest ta sama.

No wyrzuca. Moim zdaniem ma wyrzucać. Jakby nie wyrzucała to by Afrykom strzelały uszczelki pod głowicą i wszyscy byśmy jeździli na LC8 ;). Chyba, że w układzie jest trochę powietrza co się spręża się rozpręża i ciśnienie nie jest wystarczająco wysokie żeby korek wywalił płyn do zbiornika.

Łysy82 10.05.2010 19:36

Cytat:

Napisał wieczny (Post 114175)
No wyrzuca. Moim zdaniem ma wyrzucać. Jakby nie wyrzucała to by Afrykom strzelały uszczelki pod głowicą i wszyscy byśmy jeździli na LC8 ;). Chyba, że w układzie jest trochę powietrza co się spręża się rozpręża i ciśnienie nie jest wystarczająco wysokie żeby korek wywalił płyn do zbiornika.

:Thumbs_Up::Thumbs_Up::Thumbs_Up:Popieram ja po wymianie płynu i termostatu też swoją odpowietrzałem, a z tą wypowiedzią się w pełni zgadzam.:Thumbs_Up::Thumbs_Up::Thumbs_Up:

Dzieju 10.05.2010 23:30

Chyba już czas na podsumowanie i sprostowanie.
Zbiorniczki wyrównawcze w samochodach współczesnych biorą ciągły udział w obiegu a są po to żeby widzieć ile płynu jest , są w najwyższym punkcie dzięki czemu nastepuje samoczynne odpowietrzenie a korki z zaworkami pozwalają na utrzymanie podwyższonego ciśnienia ca daje możliwość podniesienia temp wrzenia z klasycznych 100* do ok 120*.

Układy ze zbiorniczkami obok chłodnicy działają inaczej , a mają one za zadanie magazynowanie płynu.
Korki mają zaworki 2 stronne , w przypadku zwiększenia objętości nadmiar jest odprowadzany do zbiorniczka ( zawór upustowy) gdy płyn ostygnie zmniejsza objętość i zostaje zassany ponownie do chłodnicy( zawór wpustowy) .

Jeśli komuś cieknie spod korka oznacza że ma nieszczelny korek ( płyn nie powinien tamtedy wyciekać a powinien spłynąć do zbiorniczka), jeśli płyn wyciekł ze zbiorniczka znaczy że było go za dużo.
Co do odpowietrzania ukladu chłodzenia w AT , wystarczy na bocznej stopce ( korek jest wtedy najwyższym punktem) zalać do pełna ewentualnie pobujać motocyklem , do zbiorniczka nalać zgodnie z zalecanym poziomem.
Dla pewności zagrzać silnik ,dać mu trochę ostygnąć, postawić na bocznej i skontrolować ponownie poziomy.
Jeszcze nigdy po zmianach termostatu czy wym płynu nie miałem problemu z pozimem a kontrole potwierdzały tylko pełne chłodnice i odpowiedni stan w zbiorniczku.

Kazmir 10.05.2010 23:41

2 Załącznik(ów)
Ludzie opanujcie emocje wiosenne i trzymajcie pewien poziom techniczny :haha2: :D (no po niektórych osobach nie spodziewałbym się takich rad:()

Żeby coś zaciągnęło to układ musi być:
bez powietrza
szczelny
działający zawór ciśnieniowy i podciśnieniowy korka.
Oczywiście, że nadmiar zostanie wyrzucony pod motonga natomiast jak silnik stygnie zasysa powietrze do układu. Korki z powietrza w układzie chłodzenia są zjawiskiem niepożądanym w ciężkich warunkach (odkopywanie się w piachu) może dojść do miejscowego przegrzania silnika.
Jeśli już wyrzucać zbiornik wyrównawczy to układ przeróbmy na "otwarty", ale i takie rozwiązanie ma pewne minusy.

Wyczytane z "naszego" manual'a

Lepi 11.05.2010 12:24

Cytat:

Napisał motormaniak (Post 114261)
Nie zamierzam nikogo przekonywać żeby wywalał swój zbiorniczek, ale uważam że realnie proces zaciągania płynu nie zachodzi.

W sprawnym układzie zachodzi. U mnie waha się od minimum aż do samej góry. Przy stygnięciu opada, to jasne chyba, czyli zasysa.
Jest wiele rozwiązań beż zbiorniczka wyrównawczego. Także w bardziej terenowych KTM. Regułą jest raczej ilość wlewanego płynu. W dużym układzie częściej stosuje się zbiorniczek wyrównawczy.

rambo 11.05.2010 16:27

bzdury piszecie i tyle. Proszę o wskazanie którędy ma to zassać płyn ze zbiorniczka, albo skończe te herezje.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.