Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Kominek z DGP - ma ktos? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44896)

qbaRD07 19.09.2023 08:57

W zeszłym roku zmieniłem kominek z płaszczem na klasyczny.
Kominek z płaszczem grzał kaloryfery co prawda ale bardzo marnie, w stosunku do ilości wsadu.
Sam kominek był ledwie ciepły, więc i w pomieszczeniu kominkowym nie było specjalnie ciepło.
Kominek klasyczny oddaje ciepło zdecydowanie bardziej.

Rafał_RD 19.09.2023 10:20

Mam kominek z płaszczem wodnym podpięty do podłogówki, jest to dodatkowe źródło ciepła, podstawowym jest gaz.
Celowo kupiłem kominek mniejszy niż zapotrzebowanie w KW na dom, żeby się nie "dusił". Kominek podpięty jest do tego samego sterownika co piec gazowy. W kotłowni są jakieś sprzęgła, wymienniki, żeby w razie "W" miał gdzie oddać nadmiar ciepła, idealnym dodatkiem do tego byłby bufor, ale nikt mi wtedy nie doradził a hydraulikiem nie jestem. Jeśli zabraknie prądu lub temperatura będzie za wysoka, włącza się chłodnica kominka z zimną wodą z sieci.
W domu mieszkamy 10 lat, instalacja działa ok, dom (podłogówki) nagrzewają się równomiernie, paląc w domu kilka godzin przez dzień podłogówki oddają ciepło przez większą cześć nocy.
Kominek jest usytuowany w salonie , nic się nie wykurza itp. komin ma przekrój 200mm.
Jednak gdybym drugi raz budował dom chyba bym zrezygnował z takiego rozwiązania ze względu na koszty związane z instalacją, czyli wszystkie te sterowniki, sprzęgła, pompki, które 10 lat temu kosztowały około 15K.

W drugim domu mam kominek z DGP, jest to jedyne źródło ciepła w tym domu, kominek z marketu, rozprowadzenie stalowymi izolowanymi kanałami, turbina z allegro. Bardzo wydajne źródło ciepła, szybko nagrzewa dom. Z minusów - wysusza powietrze, dystrybuuje kurz, słyszalny szum.
Kominek w tym domu użytkuję 15 lat

Nynek 19.09.2023 17:44

Witam miałem kominek z DGP i po dwóch sezonach przebudowałem na kominek z płaszczem wodnym zestawionym z buforem 500 l. Powodem przebudowy było:
1. Notoryczne zapalenie krtani mojej córki spowodowane suchością powietrza po przebuowie jak ręką odjąć.
2. Regulacja ciepła, przy DGP jak ostrzej zapalisz to masz upał, jak delikatnie to nie dogrzewa wszystkich pomeiszczeń. Przy płaszczu wodnym normalna regulacja na kaloryferach
3. Ekonomicznośc, przy płaszczu wodnym dużo mniej spalam opału
4. Ciepła woda użytkowa


Dużo w tym układzie daje bufor, bezpieczeństwo, reguluje temperature - wyrównuje i dystrybuuje ciepło dobre kilka godzin po wygaszeniu ognia.
Układ na normalnych grzejnikach nie podłogówka.

Tygrys 74 19.09.2023 20:57

Kol Matjas to że Wam nie działa to nie znaczy że to jest reguła znam dużo ludzi którzy są zadowoleni zwłaszcza jak ropa i propan poszły do góry zakładałem różne od firmowych i samorobek z buforami jak było miejsce lub bez ale zawsze z podstawową automatyką (przepustnica pompa) i z schładzaniem do podlogowek i grzejników . Tańsze jest tyłko chyba ogrzewanie z piecem na zagazowanie drzewa np atmos (chyba najlepszy) . Sam mam 23 letni Olsztyn na wszystko i puki nie posika się nie zmieniam na nic.
.

Widmo80 19.09.2023 21:02

U mnie płaszcz wodny w kominku zrobił z kominka utylizator opału a nie kominek, którym zagrzeję dom.
Wiecznie usmolony z uebana na brązowo szybą. Taczka drewna spalona a efekt cieplny marny. wywaliłem to na złom i kupiłem Jotul s80 suchy .
teraz spalam wiadro drewna i jest dużo cieplej, nie chcę nic innego.

Tygrys 74 19.09.2023 21:20

Kol Widmo 80 to Miałeś ujowo zmontowane.

Nynek 19.09.2023 21:25

Cytat:

Napisał Tygrys 74 (Post 829873)
Kol Widmo 80 to Miałeś ujowo zmontowane.

Albo jakiś dziadowski wklad.

matjas 19.09.2023 21:32

Mam suchego jotula którym grzeje dom 230m od 12 lat, kominek ma w tej chwili 23 lata. Nie ma żadnych problemów.
Widziałem i słyszałem o paru wkładach mokrych gdzie się nie paliło bo komora nie była w stanie się wygrzać. Nie chce mi się wnikać dlaczego tak było. Jeśli są przypadki gdzie pali się świetnie to cieszę się Waszym szczęściem.
Oby trwało jak najdłużej.

Widmo80 20.09.2023 07:11

Nie paliło się dobrze w mokrym, bo wkład wodny, zabierał ciepło z paleniska i je wychładzał a drewno, aby dobrze sie odgazowało, potrzebuje wysokiej temperatury.
Cała filozofia.
Teraz szyb praktycznie nie czyszczę bo wszystko wypala się na biały popiół, który wybieram z pół wiaderka, raz na 2 miesiące.
Pewnie miałem ch..wy wkład, do tego ch..wo zamontowany :)

Inna sprawa to kominki z płaszczem wodnym, ale umieszczonym ponad paleniskiem. To moim zdaniem dużo lepsze rozwiązanie i w to bym może poszedł w przyszłości.

Jednak ja lubie prostotę- proste zawsze działa.

Pawel_z_Jasla 20.09.2023 11:11

Jakieś 15 lat temu, na etapie budowy, przygotowałem dodatkowe "kominy wentylacyjne" pod grawitacyjne DGP. Kominek Laudel narożny z lewą szybą chyba 12-14KW/teraz coś jak Laudel Compact/ w centralnej części domu. Szyba główna wychodzi wprost na salon a boczna na część kuchenno-jadalną /kratki "nawiewne" są również dwie - przód i lewy bok/, plecy kominka to ściana łazienki gdzie z rozmysłem nie izolowałem na tym odcinku komina a izolacja wystartowała dopiero od płyty nad parterem, w łazience pod umywalkami jest schowana wyczystka kominowa. Powietrze doprowadzone z zewnątrz pod "chudziakiem" rurą fi200. Kanałami "wentylacyjnymi" ciepło grawitacyjnie rozprowadzone jest do dwóch pokoi na poddaszu + hol/korytarz poddasza. Wszystko działa "bez prundu" czyli stanowi prawdziwą alternatywę na wypadek "W". Dwa sezony testów pozwoliły potwierdzić, że zimą da się komfortowo przeżyć w 100% na tym rozwiązaniu /oczywiście pozostaje problem C.W.U/ ale upierdliwość rośnie proporcjonalnie do mijających lat - człowiek nie młodnieje a kolejne wyjeban... się z koszem klocków pod drewutnią skutecznie uwydatnia zalety podstawowego, gazowego ogrzewania. Nie chcę nikogo zniechęcać ale trzeba temat dokładnie przemyśleć. Mnie, awaryjnie udaje się zagrzać "prawie" cały dom, na dole salon+kuchnia+łazienka a na poddaszu dwa pokoje /niedogrzana zostaje sypialnia na dole - to akurat super bo powyżej 19 spać nie idzie -, jeden pokój na górze + druga łazienka poddasza/. Ostatnimi laty zapalam na Wigilię i od innego święta, czasami dogrzewałem w okresach przejściowych ale odkąd jest PV+klima z szybkim grzaniem to nawet wtedy mam na kominek i salonową kotłownię wyjeb...ne. Gdybym drugi raz chatę dziergał to obok podstawowego c.o /gaz lub PC/ pewnie też kominek w opisanym wydaniu bym popełnił ale teraz już wiem, że raczej dla spokoju ducha /niewątpliwie niezależne, alternatywne ogrzewanie daje komfort psychiczny i subiektywne poczucie estetyki "rodzinnego ogniska"/.
Ps. Osobiście, wraz z upływem lat coraz bardziej lubię, jak za mnie sterownik dbając o utrzymanie zadanej temperatury, sam odpala piec gazowy a ciepła woda w "cudowny sposób" leci z kranu. Kumpel, który jest zdeklarowanym "dusigroszem" a dodatkowo ma swój spory kawałek lasu, przez cirka 61 lat "pożycia" zarzekał się, że jemu nie przeszkadza latanie do piwnicy w celu dołożenia do pieca i oto nagle w zeszłym tygodniu obok węglowo-drzewnego "kopciucha" zawisł kondensat Beretty. Jak Cena Czyni Cuda tak i Wiek Wymaga Wyrzeczeń/Wydatków.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.