Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Przygotowania do wyjazdów (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Co zobaczyć w Serbii i w Czarnogórze (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=8742)

wooocash 13.09.2022 20:41

Cytat:

Napisał Poncki (Post 791951)
Ostatnio pojawiła się informacja, że kilka krajów bałkańskich dogadało się ze sobą i zakup jednej karty telefonicznej pozwala korzystać z niej w kilku krajach. Taki bałkański roaming.

Czy ktoś osobiście korzystał z tego?

Oczywiście... Roaming Bałkanów, działa i ma się dobrze, np. kupujesz kartę w Bośni mTela(groszowe sprawy, kupisz w każdym kiosku bez paszportu albo BosniaTelecom(trudniej dostępne, droższe ale więcej netu) i latasz po Bałkanach na jednej karcie...

Poncki 17.09.2022 22:57

1 Załącznik(ów)
Na fejsie ludziska odpowiedzieli mi tak w temacie telefonów.

Załącznik 118865

A orientuje się ktoś ile kosztuje ON w Bośni, Chorwacji i na Węgrzech?
Stronki z cenami przejrzałem, ale są spore rozbieżności.

Brzeszczot 17.09.2022 23:47

Cytat:

Napisał Poncki (Post 792482)
Na fejsie ludziska odpowiedzieli mi tak w temacie telefonów.



Załącznik 118865



A orientuje się ktoś ile kosztuje ON w Bośni, Chorwacji i na Węgrzech?

Stronki z cenami przejrzałem, ale są spore rozbieżności.

Wszędzie podobne , z tego co pamiętam to w Słowenii jest najtańsza Chorwacja trochę droższe , Czarnogóra jeszcze trochę droższe , Bośnia Albania w podobnych cenach , ale zauważyłem taką zależność że czym droższe paliwo w danym kraju tym tańsze noclegi więc to się cenowo wyrównuje , wszędzie chu..nia , a co do telefonów to w Albanii kupiłem kartę za 25 euro 30 internetu było i śmigał jak zły w pozostałych krajach ta karta działała ale Internet tragedia szybciej by gońcem wiadomość dostarczył



Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Poncki 13.10.2022 14:53

1 Załącznik(ów)
Zwyczajowo witam się słowami "Dżem dobry" jednak w tym wątku bardziej właściwe wydaje się być:

Burek dobry,

Bałkańskie dzikie kraje szczęśliwie są już daleko od mojego ciepłego mieszkania na warszawskiej Pradze. Nieocenionym komfortem jest dla mnie fakt, że nie muszę codziennie szukać miejsca na nocleg, gotować wody na prysznic i chodzić do kibla z saperką. Stopniowo odzwyczajam się także od nawyku wrzucania PETa z ciepłą wodą pod kordłę - w nogi.

Nie straszny mi wiatr, deszcz i dereniowe ciernie.
Nareszcie czas wolny mogę spędzać biernie!

Załącznik 119384

- KARTA SIM - kupiłem mTel za jakieś 10 PLN w wersji sam internet na 5 dni. Nie było żadnych problemów, ale poza Bośnią karta już nie działała. Pytałem babeczki w sklepie i powiedziała, że sama nie wie która karta działa, a która nie. Jeśli dla kogoś to ważne, trzeba dokładnie dopytać przed wyjazdem co kupić, bo potem na miejscu jest kaszan.

- PALIWO - Miałem nawet podpowiedzi na priv za które dziękuję :) Mam zbiornik 70 litrów i było to dla mnie ważne gdzie lepiej zatankować. Ceny ON wyglądały następująco (podaję w PLN orientacyjnie):

Polska - 7,30
Słowacja - 8,60
Węgry - 8,70 dla zagraniczniaków i chyba okolice 6 dla swojaków
Bośnia - 8,00
Czarnogóra (to zaskoczenie) - 7,50 (porównywalnie do Polski)
Chorwacja - nie pamiętam ale powyżej 8 na bank.

- WYMIANA WALUT - Moim zdaniem Revolut jest najlepszą opcją. Ale oczywiście trzeba uważać bo naliczają prowizję za przewalutowanie w weekend. Trzeba też szukać bankomatu, który nie bierze prowizji za przewalutowanie (są takie). No i naliczają prowizję za wypłatę z bankomatu powyżej 800 zł. Sprawdziłem wybiórczo transakcje i wychodzą kapkę lepiej niż śreni kurs NBP.

JaTomek 13.10.2022 16:41

Cytat:

Napisał Poncki (Post 794612)
.....
- WYMIANA WALUT - Moim zdaniem Revolut jest najlepszą opcją. Ale oczywiście trzeba uważać bo naliczają prowizję za przewalutowanie w weekend. Trzeba też szukać bankomatu, który nie bierze prowizji za przewalutowanie (są takie). No i naliczają prowizję za wypłatę z bankomatu powyżej 800 zł. Sprawdziłem wybiórczo transakcje i wychodzą kapkę lepiej niż śreni kurs NBP.

Jaką masz kartę Revoluta?

Poncki 13.10.2022 19:51

Cytat:

Jaką masz kartę Revoluta?
W sumie nawet nie wiem. Najzwyklejszą taką :)

Cytat:

Trzymajcie kasę przy sobie, bo jak widać kasa w banku to nie do końca wasza kasa.
:)

Cytat:

Od prawie trzech dekad włóczę się po świecie i tylko dwa razy użyłem karty. Zawsze gotówka, z reguły dolar
Kartą jest wygodniej, ale gotówkę też trzeba mieć. Żeby wozić ze sobą gotówkę muszę iść do kantoru w Polsce, potem do kantoru w kraju docelowym. To czas i dwaj dodatkowi pośrednicy. W Azji może mieć to sens. Na Bałkanach nie widzę korzyści.

Poza tym wymiana walut to najmniej ciekawa z kwestii które spotkały nas na wyjeździe :)

wooocash 14.10.2022 07:42

Cytat:

Napisał Poncki (Post 794612)
- KARTA SIM - kupiłem mTel za jakieś 10 PLN w wersji sam internet na 5 dni. Nie było żadnych problemów, ale poza Bośnią karta już nie działała. Pytałem babeczki w sklepie i powiedziała, że sama nie wie która karta działa, a która nie. Jeśli dla kogoś to ważne, trzeba dokładnie dopytać przed wyjazdem co kupić, bo potem na miejscu jest kaszan.

.

Każdy mTel zadziała w opcji roamingu Bałkanów Zachodnich, trzeba tylko wysłać smsa aktywującego usługę(numer jest na pakiecie z karta lub przychodzi smsem po włączeniu karty). Niestety w pozostałych krajach(np. Chorwacja, Węgry, Polska, itp) karta nie będzie działała

Poncki 03.08.2023 12:30

Czy gotowi jesteście przyjąć kolejną porcję odgrzewanego bałkańskiego burka, wałkowanego w tym wątku już od 12! lat...


siwy 03.08.2023 12:36

Jasne. Bałkany zawsze na propsie :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.